Karmienie wcześniaka – jakie mleko dla wcześniaków wybrać?

Karmienie dzieci urodzonych przedwcześnie jest bardzo ważne, ponieważ odpowiedni pokarm pozwala na zdrowszy rozwój.

Za wcześniaki uznaje się dzieci, które urodził się przed 37. tygodniem ciąży. W Polsce częstotliwość wcześniejszych urodziny to około 6%.

Gdy dziecko jest uroczone przedwcześnie, często dużo problemów powoduje jego prawidłowe karmienie. U malucha może nie dojść jeszcze do pełnego wykształcenia odruchu ssania i połykania, dlatego w początkowej fazie życia może być on karmiony przez sondę. Dopiero w późniejszym okresie można przejść na karmienie piersią albo wybrać specjalistyczne, modyfikowane mleko dla wcześniaków, którego skład wzorowany jest na mleku naturalnym kobiety.

Mleko dla wcześniaków – o czym warto pamiętać?

Gdy lekarz zaleca mleko dla wcześniaków, najczęściej pomaga również w jego doborze. W sprzedaży znajduje się obecnie kilka specjalnych mieszanek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Są to mleka, które powstają specjalnie z myślą o wcześniakach.

W porównaniu z innymi mlekami modyfikowanymi zawierają odpowiednie proporcje składników odżywczych, są łatwo strawne, mają właściwą ilość kalorii, co przekłada się również na fakt, że potrafią skutecznie wspierać dziecko w początkowej fazie rozwoju. Zatem jako mleko dla wcześniaków nie może być stosowane mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci urodzonych o czasie.

Nie powinno się absolutnie stosować zwykłego mleka krowiego – jego skład nie jest porównywalny ze składem mleka kobiety, dlatego może ono doprowadzić do poważnych schorzeń układu pokarmowego u najmłodszych dzieci, na przykład do martwiczego zapalenia jelit.

Pamiętaj o higienie!

Przy przygotowywaniu mleka modyfikowanego dla wcześniaków należy pamiętać o tym, by zachować zasady higieny. Mleko powinno być podawane w czystych, higienicznych butelkach i z użyciem wyczyszczonych i wysterylizowanych smoczków.

Dokładne informacje o tym, jak przygotować mleko dla wcześniaków, można znaleźć na opakowaniu. Należy postępować wtedy zgodnie z instrukcją.

Nie należy też odkładać na później niewykorzystanej części pokarmu – za każdym razem należy przygotować nową, świeżą porcję.

 

Materiał zewnętrzny