Czy warto zapisać dziecko na basen?

Nadwaga i otyłość dotyczy już co ósmego dziecka w Polsce i ponad połowy dorosłych. Najprostszą i najlepiej dostępną metodą profilaktyki nadmiernej masy ciała jest aktywność fizyczna. Dzisiaj skupimy się na jednej z jej przyjemniejszych form, czyli na pływaniu. Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące szkółek pływackich dla dzieci i wyjaśnić, dlaczego warto z nich korzystać.

W jakim wieku można pierwszy raz zabrać dziecko na basen?

Właściwie nie ma ograniczeń wiekowych. Już kilkumiesięczne niemowlęta mogą być zabierane na basen, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. W przypadku tak malutkich dzieci konieczny jest zakup specjalnych pieluszek przeznaczonych do zabaw w wodzie. Przydać się może także dmuchany kołnierz. Na początku przygody z basenem warto wybierać zbiorniki z cieplejszą wodą, aby niemowlę czuło się w nich komfortowo. Zabawy w basenie wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, działają uspokajająco i są niemałą frajdą dla najmłodszych.

W jakim wieku warto zapisać dziecko na lekcje pływania?

Jest to sprawa bardzo indywidualna. Niektóre dzieci już w wieku 4 lat chętnie uczestniczą w grupowych zajęciach z równieśnikami. Inne maluchy muszą bardziej podrosnąć by odważyć się wziąć udział w zajęciach szkółki pływackiej. Ciekawym rozwiązaniem są też lekcje indywidualne, podczas których instruktor poświęca czas i uwagę tylko i wyłącznie jednemu dziecku.

Jakie korzyści dla dzieci daje regularne korzystanie z pływalni?

Jak każda aktywność fizyczna, także pływanie jest doskonałą metodą wspierania rozwoju oraz zapobiegania nadwadze i otyłości. Co więcej, dzięki doskonaleniu różnych stylów pływackich, równomiernie wzmacniane są wszystkie partie mięśni. Zajęcia na basenie to także jedna z metod korygowania wad postawy u dzieci. Pomijając liczne aspekty zdrowotne, pływanie to umiejętność, która niejednokrotnie przydaje się w życiu. Regularna aktywność fizyczna wyrabia też w najmłodszych dobry nawyk dbania o swoje ciało. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych instruktorów to nie tylko trening i nauka, ale także świetna zabawa. Dlatego zazwyczaj dzieci chętnie przychodzą do szkółki pływackiej.

Na co muszą przygotować się rodzice chcąc zapisać dziecko na kurs?

Zapisując dziecko na kurs trzeba wziąć pod uwagę konieczność odprowadzania lub odwożenia pociechy na lekcje. Systematyczność w doskonaleniu umiejętności jest bardzo ważna, więc jeżeli podejmujemy się zadania, powinniśmy być konsekwentni. Kolejną kwestią są koszty. Cena za miesiąc kursu to minimum 70 - 100 zł. Należy pomyśleć też o niezbędnym sprzęcie - kostiumie, czepku, okularach czy obuwiu.

Jak uniknąć przeziębienia uczęszczając na basen?

Wielu rodziców nie wysyła dziecka na kurs pływania w obawie przed ciągłymi infekcjami. Rzeczywiście, nietrudno o przeziębienie, szczególnie w zimie czy wczesną wiosną. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy zadbać o to, by dziecko zawsze miało dobrze wysuszone włosy, suche skarpetki i ciepłe ubranie. W chłodne dni dobrym rozwiązaniem jest odwiezienie dziecka z zajęć samochodem, aby nie przebywało za długo na dworze bezpośrednio po wyjściu z pływalni. Już przy pierwszych objawach przeziębienia warto zastosować spray do nosa QUIXX® Grip-protect. Tworzy on barierę na powierzchni błony śluzowej dróg oddechowych i ogranicza dalsze wnikanie wirusów do organizmu, dzięki czemu wspomaga walkę z objawami przeziębienia. Można go stosować już od pierwszego roku życia, więc świetnie nadaje się dla małych pływaków.

 

Materiał zewnętrzny