Masz w domu małego aktora? Pomóż mu rozwinąć talent

Chyba każdy z nas wcielał się kiedyś w różne role podczas dziecięcych zabaw. Bawiliśmy się w dom, sklep czy przebieraliśmy za wymyślne postacie. Teraz, gdy jesteśmy już rodzicami warto zerknąć na sposób spędzania wolnego czasu przez nasze dzieci, być może podczas obserwacji okaże się, że nasza pociecha ma ogromny talent. Jeśli kocha wygłaszać monologi przed „domową publicznością” ubrana w oryginalny strój, to rośnie z niej mały aktor.

Trema i stres – najwięksi wrogowie aktorstwa

Niekiedy zdarza się tak, że dziecko mimo ogromnej pasji aktorskiej jest nieśmiałe i występ poza domowym otoczeniem stanowi dla niego nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji warto zasięgnąć rady u specjalistów. „Rodzice, często szukając metod na otworzenie dziecka, trafiają do szkół artystycznych. Zajęcia z wykształconą i wrażliwą kadrą czynią przysłowiowe cuda. Dzieci rozkwitają, nie wstydzą się pokazać swoich emocji, nabierają pewności siebie i szlifują warsztat. Każdy potrzebuje na to czasu, każdy jest inny, każdemu trzeba poświęcić uwagę.” – zaznacza Izabela Bujniewicz, instruktorka Akademii Młodych Talentów. Istotna jest również cierpliwość i odpowiednie podejście. Chwalenie małych artystów nawet za drobne sukcesy podnosi ich pewność siebie oraz wiarę we własne umiejętności. Najważniejsze są jednak regularne ćwiczenia. Jak twierdzi Pani Izabela: „Praktyka czyni mistrza. I tylko dzięki temu zdobywa się pewność  siebie. Wtedy trema maleje, a dziecko może przekuć ją w pozytywną energię”.

Rozwój dziecka

Wsparcie rodziców kluczem do sukcesu

Uczestniczenie wyłącznie w zajęciach może być niewystarczające. W takich przypadkach pomoc i zaangażowanie rodziców są nieocenione, zwłaszcza, gdy nauczyciel zadaje ćwiczenia do wykonania w domu. Warto się zaangażować i poświęcić trochę czasu dziecku, gdyż z pewnością ułatwi mu to pokonywanie barier. Dodatkowo poczuje wsparcie ze strony rodziców, co dla najmłodszych artystów jest bezcenne. Pani Izabela radzi także, aby prowadzić zeszyt, w którym spisane będą zarówno ćwiczenia, jak i uwagi instruktorów oraz rodziców. Pomocną metodą korekcji błędów jest również nagrywanie małego aktora i wspólne oglądanie odgrywanych scenek. Często dzieci samodzielnie wyłapują błędy i wiedzą co muszą poprawić przy następnym występie.

Podczas rozwoju talentu dziecka bardzo ważna jest rola nie tylko instruktora, ale i rodzica. Jeśli obserwuje on swoją pociechę, może skutecznie wspierać jego naukę i wychowywać w swoim domu małego artystę.