Wybieramy laptopa dla studenta

Studia bez wykorzystania urządzeń elektronicznych są obecnie niemal niemożliwe. Są one bowiem potrzebne nie tylko do śledzenia uczelnianego życia, ale również (a może przede wszystkim) do nauki. Oczywiście najbardziej przydatny w tym przypadku okaże się laptop – jak dokonać jego wyboru?

Jak nietrudno się domyślić, obecna oferta laptopów jest niezwykle szeroka. Sklepy internetowe pełne są urządzeń gamingowych, biznesowych, konwertowalnych, hybrydowych i wielu, wielu innych. Jak w tym wszystkim ma odnaleźć się student? Wszystko oczywiście zależy od tego, do jakich konkretnie zadań laptop dla studenta ma być wykorzystywany. Nieco innymi kryteriami będziemy kierować się podczas zakupu laptopa do obsługi pakietu biurowego niż w przypadku kupna urządzenia pozwalającego na uruchomienie programów specjalistycznych lub przeznaczonego również do rozrywki.

Określ budżet

Jest to najważniejsza czynność, od której powinniśmy rozpocząć cały proces zakupowy. Kwota, którą możemy przeznaczyć na laptopa określi nasze możliwości wyboru. Każda kategoria urządzeń wyróżnia się bowiem osobnym przedziałem cenowym.

Laptopy do użytku domowego – mowa tu o urządzeniach przystosowanych przede wszystkim do obsługi pakietu biurowego, przeglądarki internetowej, a także mało wymagających pod względem sprzętowym programów i aplikacji. W tym segmencie znajdziemy laptopy nawet za 1000 złotych. Jeżeli jednak zależy nam na stabilnym działaniu i nie chcemy wciąż zmagać się z zawieszającym się systemem, musimy zainwestować około 2000 złotych.

Laptopy multimedialne – nieco wyższa kategoria urządzeń. Są one przeważnie wyposażone w dedykowane karty graficzne, dzięki którym jesteśmy w stanie uruchomić wiele gier oraz programy o charakterze multimedialnym. Koszt takiego laptopa to przeważnie 2500 – 3000 złotych.

Laptopy gamingowe i profesjonalne – jeżeli na studiach zamierzamy uczyć się obsługi profesjonalnych programów projektowych lub po prostu jesteśmy miłośnikami najnowszych gier komputerowych, powinniśmy przygotować budżet wynoszący co najmniej 4000 złotych. Oczywiście najlepsze maszyny gamingowe kosztują znacznie więcej, często nawet około 10000 złotych.

Laptopy biznesowe – w tej kategorii znajdują się urządzenia o wzmacnianych obudowach, a także wykorzystujących wiele dodatków, zarówno tych sprzętowych, jak i związanych z zainstalowanym oprogramowaniem. Zakupić możemy między innymi laptopy z czytnikami linii papilarnych lub pozwalających na skuteczna ochronę magazynowanych danych. Ile musimy wydać? Od 3000 złotych wzwyż.

Laptopy konwertowalne – są to laptopy pracujące w kilku trybach naraz. Możliwe jest to przede wszystkim dzięki wykorzystaniu dotykowego ekranu oraz obracanej o 360 stopni lub odpinanej klawiatury. Wszystko to sprawia, że w dowolnej chwili nasz laptop może zamienić się w dużych rozmiarów tablet. Dzięki temu urządzenia tego typu bardzo dobrze sprawdzają się podczas podróży. Takie urządzenia mogą kosztować 3000, 4000, a nawet 8000 złotych i więcej.

Zwróć uwagę na parametry

Oczywiście w każdej kategorii znajdują się laptopy lepsze i gorsze, dlatego bardzo ważne jest to, aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru dokładnie przyjrzeć się wszelkim parametrom technicznym, które odzwierciedlają możliwości interesujących nas urządzeń

Procesor – jest ważny niezależnie od tego, na jaki typ laptopa się zdecydujemy. Modele domowe, multimedialne, biznesowe i konwertowalne powinny wyróżniać się układami niskonapięciowymi. Wyróżniają się one niewielkim poborem energii, dzięki czemu laptop zawsze pozostaje względnie chłodny, a do tego jego kultura pracy stoi na zadowalającym poziomie.

Zupełnie wystarczające okażą się procesory dwurdzeniowe i czterowątkowe, na przykład należące do serii Intel Core (są one oznaczone symbolem U). Gracze powinni celować w wydajniejsze układy, wyposażone w co najmniej cztery fizyczne rdzenie, a także dysponujące częstotliwością taktowania powyżej 2500 MHz.

Karta graficzna - w laptopach może występować w formie zintegrowanej lub dedykowanej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z jednostką, która korzysta z pamięci współdzielonej. Z tego też względu nie pozwoli na obsługę szczególnie wymagających programów i gier. Jest to więc opcja dla wszystkich, którzy szukają oszczędności.

Dedykowana karta graficzna gwarantuje zdecydowanie większe możliwości. Należy jednak zwrócić uwagę na jej parametry. O wydajności karty decyduje między innymi jej pamięć oraz taktowanie. Jeżeli nie wiecie, jaką jednostkę wybrać, poszukajcie różnego rodzaju testów wydajności, które dokładnie pokazują, jak dana karta radzi sobie podczas obsługi programów diagnostycznych i gier.

Pamięć RAM – w tym przypadku należy kierować się zasada, że im więcej, tym lepiej. Laptopy przystosowane do obsługi podstawowych programów mogą ograniczyć się do 4 GB pamięci, natomiast w przypadku urządzeń gamingowych wartość ta musi zostać co najmniej podwojona.

Dysk twardy – zazwyczaj nasz wybór ogranicza się do dwóch możliwości – albo zakupimy laptopa z dyskiem HDD, który wyróżnia sporą pojemnością za niską cenę albo postawimy na dysk SSD, który jest droższy, ale gwarantuje za to o wiele szybsze działanie i wysoki poziom ochrony danych.

W przypadku laptopów za mniej więcej 3000 złotych istnieje jeszcze trzecia opcja, polegająca na połączeniu obu dysków. W takich urządzeniach dyski HDD zazwyczaj mają pojemność od 500 GB do 1 TB, dzięki czemu pozwalają na magazynowanie sporych ilości danych, natomiast modele SSD wyróżniają się pojemnością od 128 do 256 GB. To na nich instalowany jest system operacyjny i najważniejsze programy. Zapewniają więc o wiele szybsze działanie laptopa.

Matryca – mowa tu zarówno o przekątnej (laptopy konwertowalne zazwyczaj posiadają 11-, 12-calowe), jak i o technologii wykonania. Matryce TN są tańsze, jednak oferują przeciętną jakość generowanego obrazu. Gracze, graficy oraz osoby pracujące z wykorzystaniem programów projektowych powinny decydować się na matryce IPS.

Oczywiście laptop dla studenta nie jest jedyną możliwością do wyboru. Zawsze zakupić można bowiem komputer stacjonarny, który zagwarantuje wygodną realizację rozmaitych zadań związanych z nauką i nie tylko. Wymaga on jednak o wiele więcej miejsca.

Artykuł sponsorowany