Co oprócz słońca? Poznaj naturalne produkty z witaminą D!

Jest jedną z nielicznych witamin, której źródłem jest nie tylko pożywienie. Nasz organizm ma zdolność wytwarzania jej pod wpływem słońca. Ponieważ odpowiedni poziom witaminy D ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, warto wiedzieć jak zapobiec jej niedoborom, szczególnie u dzieci.

Dlaczego witamina D jest tak ważna dla naszego organizmu? Wspiera ona gospodarkę wapniowo-fosforanową, co oznacza, że jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowych i mocnych zębów i kości. Jest ona także zabezpieczeniem przed występowaniem i rozwojem próchnicy. „Witamina słońca” to także wsparcie dla funkcjonowania i prawidłowego przyrostu mięśni, co ma ogromne znaczenie dla organizmu dziecka. Aktywizacja komórek układu immunologicznego i usprawnianie procesów związanych z podziałem komórek w całym naszym organizmie, to kolejne bardzo ważne aspekty wzrostu u dzieci i zdrowia ich oraz osób dorosłych. Silny system odpornościowy oznacza zminimalizowanie ryzyka zapadania na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Witamina słońca

Witamina D wytwarzana jest w naszej skórze w wyniku jej ekspozycji na słońce, stąd jej potoczna nazwa. Aby jednak proces ten mógł się odbyć, konieczna jest „kąpiel słoneczna” twarzy, dekoltu i przedramion przez 15 minut każdego dnia, bez stosowania filtrów UV. Jeżeli nawet spędzimy wakacje w tropikach, to zapasy witaminy D zostaną spożytkowane w czasie zaledwie dwóch miesięcy. Trudno zatem w naszych warunkach klimatycznych zapewnić sobie odpowiedni poziom tego składnika w organizmie. Szczególnie, że tak wiele mówi się o ryzyku związanym z brakiem ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.

Na szczęście witaminę D można też uzupełnić z dietą. Przeanalizujmy, w jakich produktach witaminy D jest najwięcej i jak zapobiec niedoborom lub poradzić sobie z nimi.

Produkty z witaminą D

Witaminę D można znaleźć w rybach morskich, które najlepiej jest podawać gotowane na parze lub pieczone, ponieważ proces smażenia działa na nią destrukcyjnie. Najwięcej zawiera jej węgorz, bo aż 1200 IU/100 g. Na drugiej pozycji plasuje się śledź w oleju – 100 g tej ryby dostarcza 808 IU witaminy D. Trzecie miejsce na podium zajmuje łosoś, dostarczający witaminę słońca na poziomie 540 UI/100 g. Spożywając te ryby, a także jaja, oleje roślinne, mleko i produkty mleczne (nieodtłuszczone), sery dojrzewające i wątróbkę, możemy zadbać o  dostarczenie organizmowi witaminy D jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Wymienione wyżej produkty spożywcze mogą nie być tymi, które dzieci najchętniej spożywają, dlatego, aby zadbać o to, aby nasz maluch nie doświadczył niedoboru witaminy D, należy wprowadzić ją do diety dziecka w formie preparatu specjalnie opracowanego z myślą o najmłodszych, np. mel●tiki witamina D. Poza zawartą w nim dawką witaminy D dobraną do potrzeb dzieci między 3. a 18. rokiem życia, preparat ten charakteryzuje wyjątkowa forma podania (rozpuszczające się w ustach tabletki), która w przypadku młodszych dzieci gwarantuje skuteczne jego podanie. Co istotne, produkt mel●tiki nie zawiera cukru, którego tak wiele jest w naszej diecie, także w ukrytej formie w różnych produktach spożywczych. Pyszny waniliowy smak meltików, bardzo lubiany przez dzieci, uwalnia rodziców od stresu, który często towarzyszy przy podawaniu dzieciom suplementów.

 

Materiał zewnętrzny