Co to są elektrolity i jak je uzupełniać?

Elektrolity znajdują się w płynach naszego ciała (krew, osocze, płyny tkankowe), rozpuszczają się w nich i pozwalają utrzymywać gospodarkę wodną oraz ciśnienie osmotyczne na właściwym poziomie. Odpowiadają również za właściwą kondycję pracy mięśni, zwłaszcza tego najważniejszego, którym jest serce.

Dzięki właściwej ilości elektrolitów serce może prawidłowo pompować krew i dostarczać tlen do wszystkich komórek naszego ciała. Elektrolity to substancje dzięki, którym prawidłowo pracuje cały układ nerwowy w ciele człowieka, ponieważ posiadają one zdolności elektryczne, które pozwalają im przewodzić impulsy nerwowe.

Niedobory elektrolitów.

Niedobory elektrolitów mogą prowadzić do wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Niestety nasze ciało, pomimo tego, że składa się w większości z wody (która uzupełnia braki elektrolitów) nie informuje nas wystarczająco szybko o jej brakach. Jako dorośli musimy pamiętać o regularnym i odpowiednim do naszego trybu życia nawadnianiu. Codziennie powinniśmy wypijać 2-3 litry płynów, zanim nasz organizm zacznie krzyczeć z pragnienia. Często sami o tym zapominamy i nie dajemy dzieciom dobrego przykładu. Niestety to na nas, rodzicach/dorosłych spoczywa obowiązek dbania również o ich zdrowie i rozwój, dlatego poza sobą pamiętajmy, by nawadniać dzieci i podtykać im co chwila picie (warto poczytać na ten temat zaglądając na www.orsalit.pl), zwłaszcza latem. To właśnie upały są jedną z głównych przyczyn utraty wody, a jeśli dochodzi do tego wysiłek fizyczny, to ilość spożywanych przez nas płynów powinna się znacząco zwiększyć.

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Pamiętajmy również, by podczas chorób, zwłaszcza układu pokarmowego, zwiększyć ilość spożywanych płynów. Możemy też dbać o nawodnienie profilaktycznie i poza piciem wody dostarczać organizmowi odpowiednią ilość elektrolitów za pomocą przeznaczonych do tego preparatów – na przykład produkty Orsalit będą świetnym, zdrowym i odpowiedzialnym wyborem (działają zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci).

 

Materiał zewnętrzny