Co jeść w kolejnych miesiącach ciąży?

Dowiedz się, co włączyć do menu w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży, a czego zdecydowanie unikać.

Pierwszy trymestr ciąży

W tym okresie możesz odczuwać mdłości choć nie jest to oczywiście konieczne. Jeśli tak się dzieje, ogranicz w menu wszystkie potrawy i napoje, które mogą podrażniać żołądek, takie jak kawa, smażone i pikantne potrawy, a także napoje gazowane- możliwe, że to właśnie od tych produktów czujesz się trochę mniej komfortowo. Staraj się nie jeść zbyt dużych posiłków, najlepiej podziel je na kilka mniejszych.

W trakcie ciąży potrzebujesz dostarczać sobie bardzo dużo witamin i minerałów. Dlatego jedz dużo warzyw, zwłaszcza sałatę, szpinak, kapustę pekińską i brokuły, bo mają dużo kwasu foliowego. Aby w pełni pokryć jego zapotrzebowanie, warto  przyjmować też suplementy diety dla kobiet w ciąży z kwasem foliowym. Od czasu do czasu, przynajmniej raz w tygodniu, jedz czerwone mięso, bo w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na żelazo. Wegetarianki, po konsultacji z lekarzem, mogą przyjmować suplementy diety dla kobiet w ciąży z żelazem. Nie rezygnuj w ciąży z ryb, które są bogate w kwasy omega-3. Unikaj jednak ryby maślanej, okonia, węgorza, płoci, dorsza i tuńczyka, bo kumulują dużo rtęci.

Drugi trymestr ciąży

O poziom żelaza powinnaś dbać od początku ciąży, ale mówi się, że w drugim trymestrze będziesz potrzebowała go szczególnie więcej. W Twojej diecie powinno się też znaleźć dużo witaminy C, która zwiększa przyswajanie żelaza. Gdzie jej szukać? Przede wszystkim w czerwonej papryce, kapuście, pietruszce i cytrusach. Postaraj się też włączyć do diety więcej nabiału, bo jest bardzo dobrym źródłem wapnia. Weganki być może będą w tym okresie musiały przyjmować suplementy diety dla kobiet w ciąży z wapniem. W drugim trymestrze jedz też dużo warzyw, ale dokładniej je myj i obieraj, aby pozbyć się z nich pestycydów i pasożytów. Zimą korzystaj z mrożonek, które są zbierane i zamrażane w sezonie, dzięki czemu są bogate w witaminy i składniki mineralne.

Trzeci trymestr ciąży

W tym okresie ważne jest, aby obserwować swój organizm. Każdy reaguje inaczej. Może wtedy dobrze będzie ograniczyć w diecie błonnik, jeśli doznasz dolegliwości związane z przewodem pokarmowym. Zmniejsz więc ilość owoców, zwłaszcza tych kwaśnych. Jedz też mniej razowego pieczywa, makaronu i ryżu oraz surowych warzyw.

Jeśli Twoim problemem są dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, działaj odwrotnie i zwiększ ilość błonnika, co pomoże Ci naturalnie wyregulować metabolizm.

W trzecim trymestrze dobrze zadbać o równowagę mikrobiomu jelitowego, dlatego warto przyjmować probiotyki. Jeśli dodatkowo chcesz dbać o mikrobiom narządów rodnych, sięgnij po probiotyk ginekologiczny w ciąży. Masz wątpliwości, czy można brać probiotyki w ciąży? Są one bezpieczne, zwłaszcza te przeznaczone dla przyszłych mam, jak probiotyk ginekologiczny w ciąży czy probiotyk z witaminą D3- warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem przez rozpoczęciem przyjmowania suplementów.

W trakcie całej ciąży:

  • Pij dużo wody. To bardzo ważne, bo w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Najlepsza ilość to 2-2,5 l dziennie.
  • Unikaj za to alkoholu, surowych ryb, ogranicz też cukier, kawę i przetworzone produkty.

 

Bibliografia:

  1. http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
  2. https://mamaginekolog.pl/zmienic-zyciu-kobieta-ciazy/

Artykuł zewnętrzny