Jaką pościel wybrać dla niemowlaka?

Aby dziecko prawidłowo się rozwijało i było zdrowe, niezbędny jest sen. W przypadku niemowląt kwestia ta jest szczególnie istotna – maluchy w tym okresie życia przesypiają większość doby. Zdarza się jednak, że dziecko z jakichś powodów ma problemy z zaśnięciem lub zbyt często się wybudza. Ważne jest więc, by zapewnić mu właściwe warunki do odpoczynku. Kącik z łóżeczkiem musi być wyposażony w odpowiednią pościel dla niemowlaka.

Jaka powinna być pościel do łóżeczko dziecięcego?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ten z pozoru niewielki element może w znacznym stopniu zaważyć na tym, jak przebiegać będzie sen malucha, jego relaks i komfort. Jaka powinna być pościel do łóżeczko dziecięcego? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiał, ponieważ to właśnie od niego może zależeć wygoda malucha. Wykonana ze sztucznej tkaniny pościel dla niemowlaka sprawi, że niezwykle delikatna, dziecięca skóra nie będzie miała możliwości swobodnego oddechu. Leżąc w syntetycznej, nienaturalnej pościeli, w krótkim czasie można bardzo się spocić. Nie jest to z pewnością przyjemne uczucie, zwłaszcza dla tak maleńkiego dziecka, które będzie komunikować niezadowolenie i dyskomfort poprzez intensywny płacz. Z czego powinna być więc stworzona pościel do łóżeczka kilkumiesięcznego bobasa? Na pewno sprawdzi się tu bawełna. Tkanina ta jest zdecydowanie najbardziej powszechna – potrafi dobrze odprowadzać nawet większe ilości wilgoci, nie elektryzuje się, daje oddychać, a jednocześnie zapewnia odpowiednie ciepło. Oczywiście opcji jest więcej – wystarczy po prostu zadbać o to, aby pościel dla niemowlaka wykonana była z naturalnych materiałów. Przewiewna, lekka, przyjemna dla skóry tkanina na pewno sprawi, że dziecku będzie spało się dobrze i nic nie zakłóci jego snu. Warto też wziąć pod uwagę, że tanie, nienaturalne materiały o wątpliwej jakości szybciej się niszczą, odkształcają, deformują, przez co trzeba je zmieniać na nowe.

Materiał i wymiary pościeli dla niemowlaka

Dobór odpowiedniej tkaniny odgrywa też znaczną rolę w przypadku dzieci, które są alergikami. W tym wypadku trzeba szczególnie zadbać o skórę, ponieważ nieodpowiednia pościel może podrażniać, powodować wysypkę i swędzenie. Materiał jest oczywiście bardzo ważny, ale równie istotne są wymiary takiego produktu. Pościel do łóżeczka niemowlęcego musi być odpowiednio dostosowana. Nie ma tu mowy o kupowaniu większej wersji, by była dobra również w przyszłości. Pościel dla niemowlaka musi być dobrana do gabarytów dziecka oraz wielkości mebla, na którym maluch śpi. Niewielkie łóżeczko, w którym umieści się zbyt obszerną pościel, jest rozwiązaniem po pierwsze bardzo niewygodnym, a po drugie – stwarza poważne niebezpieczeństwo.

Dziecko może zaplątać się, zakryć i udusić, zatem absolutnie nie należy ryzykować. Pościel dla niemowlaka musi być zatem niedużych rozmiarów. Większe warianty można zastosować dopiero wraz z rozwojem i wzrostem malucha. Kupując pościel do łóżeczka niemowlaka, trzeba zatem dokładnie sprawdzić, jaką ma długość i szerokość, by nie popełnić błędu. Na szczęście nie brakuje w sklepach tego rodzaju produktów, więc nie powinno być trudności z jego nabyciem.

 

Artykuł partnera