Buty trekkingowe – co trzeba wiedzieć?

Wędrowanie po górach czy innym wymagającym terenie cieszy się dziś dużą popularnością. Taką formę turystyki nazywa się trekkingiem. Nie musi od razu oznaczać wspinania się na himalajskie szczyty czy przedzierania się przez lasy tropikalne. Trekking może uprawiać dziś każdy, także w Polsce, np. w Tatrach. Aby jednak mógł odbywać się bez żadnych problemów, koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Każdemu entuzjaście trekkingu bez wątpienia przydadzą się dobre buty trekkingowe. Co warto o nich wiedzieć?

 

Buty trekkingowe to dość specyficzne obuwie. Musi być bowiem bardzo wytrzymałe, aby spełniło rolę ochrony stopy w trudnych warunkach terenowych. Buty trekkingowe damskie i męskie mają za zadanie także zapewnić dobrą przyczepność do podłoża i zabezpieczyć nogę przed wilgocią, co jest szczególnie ważne podczas deszczu czy śniegu. W końcu trekking można uprawiać o każdej porze roku! Na jakie elementy obuwia trekkingowego warto zwrócić uwagę?

 

Budowa butów trekkingowych

 

Buty trekkingowe damskie i męskie to obuwie specjalnie przeznaczone do wędrowania po wymagającej powierzchni. Błoto, śliskie kamienie czy korzenie to tylko część przeszkód, które można spotkać podczas wspinaczki. Dlatego warto kupować buty trekkingowe sprawdzonych producentów, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Co jeszcze jest ważne w przypadku butów tego rodzaju?

  1. Cholewka – może być niska, jeśli ma się zamiar wędrować jedynie po płaskim terenie, np. po leśnych ścieżkach, jednak przede wszystkim buty trekkingowe to buty o cholewce wysokiej. To one najlepiej ochronią kostkę podczas trekkingu.
  2. Podeszwa – zapewnia komfort wędrowania i bezpieczeństwo użytkownika. Najlepiej wybierać buty trekkingowe o gumowej podeszwie głęboko bieżnikowanej. Podeszwa butów tego rodzaju powinna mieć także specjalną, wewnętrzną wkładkę amortyzującą, czyli śródpodeszwę. Podeszwa zewnętrzna powinna być tym twardsza, im po trudniejszym terenie człowiek będzie się poruszał.
  3. Materiał – buty trekkingowe wykonuje się z takich materiałów jak skóra licowa, zamsz czy nabuk. Jednak większość butów trekkingowy łączy w sobie kilka tworzyw, aby uzyskać nie tylko obuwie wodoodporne i wygodne, ale także lekkie.

 

https://www.sklep-presto.pl/obuwie-i-odziez/obuwie-dla-mezczyzn/obuwie-trekkingowe-meskie-1620/

 

Buty trekkingowe z membraną czy bez?

 

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić buty trekkingowe z membraną czy bez. Membrana przede wszystkim przyda się osobom, które zamierzają wędrować po górach czy innym terenie także podczas deszczu. Buty trekkingowe z membraną są lżejsze od zwykłych butów z licowanej skóry i szybciej schną. A przede wszystkim zapewniają wodoodporność obuwia. Do najbardziej znanych membran zaliczyć można membranę GORE-TEX. Warto także zwrócić uwagę, że buty trekkingowe bez membrany wymagają odpowiedniej pielęgnacji – tylko systematyczna impregnacja sprawi, że obuwie tego typu zachowa nieprzemakalność. W tym celu warto wykorzystać takie produkty jak wosk, aerozol czy specjalny płyn.

 

Jak dobierać buty trekkingowe?

 

Buty trekkingowe damskie i męskie zawsze powinny być przymierzone przed zakupem. Warto pamiętać o tym, że buty tego rodzaju nosi się na grubą skarpetę, więc tak też powinno się je przymierzać. Nie mogą nigdzie uciskać po zaciśnięciu sznurówek – źle dobrane obuwie może nie tylko powodować dyskomfort podczas noszenia, ale i przysporzyć użytkownikowi otarć czy odcisków. Buty trekkingowe najczęściej nie rozciągają się jak zwykłe buty, dlatego od samego początku powinny być idealnie dopasowane do stopy.

 

https://www.sklep-presto.pl/obuwie-i-odziez/obuwie-dla-kobiet/obuwie-trekkingowe-damskie-1628/

 

Trekking to wspaniała aktywność fizyczna, która nie tylko wzmacnia organizm, ale i pozwala oderwać się od codzienności i odstresować. Aby wędrowanie było jedynie przyjemnością, niezbędne stają się dobre buty trekkingowe. Można wybierać spośród modeli o wysokiej lub niskiej cholewce, z podeszwą o różnym stopniu twardości, wykonane z odmiennych materiałów. Buty trekkingowe damskie i męskie powinny być przede wszystkim wodoodporne, oddychające, wygodne i jak najlżejsze.