Z uśmiechem dbamy o małe ząbki, czyli jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej jest nawykiem, który warto wyrobić u malucha wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków. Amerykańskie Towarzystwo Dentystyczne zaleca szczotkowanie zębów u dzieci przynajmniej dwa razy dziennie, przy czym do 7 roku życia w czynności tej powinien pomagać rodzic. Często okazuje się jednak, że zabiegi higieniczne spotykają się z dużym oporem dziecka. Co zrobić, by użycie pasty i szczoteczki nie kończyło się wybuchem płaczu i histerii? Jak zachęcić malucha do dbania o zdrowie swoich zębów z uśmiechem?

Zmień obowiązek w zabawę

Wprowadzając do rozkładu dnia malucha rytuał mycia zębów postarajmy się, aby od pierwszego razu przebiegł on w miłej, zabawowej atmosferze. Nakazy i krzyki nie pomogą w złagodzeniu buntu kilkulatka, mogą natomiast spowodować negatywne skojarzenia z daną czynnością. Zamiast tego warto wprowadzić do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych element zabawy. Aby przygotować dziecko do nowej czynności, możesz zacząć od przeczytania zabawnej historyjki o ząbkach, paście i szczoteczce. Warto również zagadywać dziecko podczas mycia, tak aby odwrócić jego uwagę od samej czynności. Jeżeli Twoja pociecha lubi wyzwania, możesz wyznaczyć nagrody, przyznawane za grzeczne szczotkowanie. W tej roli doskonale sprawdzą się kolorowe naklejki. Bardzo ważne jest także wspólne mycie zębów, gdyż dzieci obserwując codzienne czynności higieniczne osób dorosłych nabierają przekonania, że są one ważne i nie należy się ich obawiać.

Kolorowa szczoteczka, smaczna pasta...

O tym, że dzieci uwielbiają dostawać drobne prezenty podczas codziennych zakupów wie każdy rodzic. Wykorzystaj ten fakt i zabierz malucha na zakupy do drogerii, gdzie pozwolisz mu wybrać wymarzoną szczoteczkę. Dzieci lubią być traktowane poważnie i mieć wybór, zatem samodzielny zakup akcesoriów do mycia zębów sprawi, że odbiorą nową czynność jako „dorosły” przywilej. Ponadto szczoteczka z ulubionym bohaterem bajki pozwoli odwrócić uwagę podczas samej czynności. Na rynku dostępne są też szczoteczki wygrywające wesołe melodyjki, co dodatkowo pozwala odmierzyć minimalny czas szczotkowania. Pamiętajmy także, że dzieci powinny używać innej pasty do zębów niż osoby dorosłe. U małych dzieci istnieje duże ryzyko połknięcia, dlatego pasty dla dzieci do 2 roku życia nie powinny zawierać fluoru. U dzieci nieco starszych optymalna zawartość fluoru to 250-500 ppm, a powyżej 5 roku życia zaleca się pasty o zawartości tego pierwiastka równej około 1000 ppm. Aby zachęcić dziecko do dbania o zęby możemy zakupić pastę o owocowym smaku.

Cierpliwość i delikatność...

...to niezbędne cechy każdego rodzica. Pamiętajmy, aby myjąc zęby dziecku być delikatnym. Być może niechęć do szczotkowania wynika z nieprzyjemnych doznań lub odczuwanego bólu. Warto sprawdzić czy delikatna śluzówka jamy ustnej dziecka nie jest uszkodzona albo czy nie tworzą się płytkie owrzodzenia, tzw. afty. Ich obecność może powodować ból podczas szczotkowania, dlatego warto zastosować produkty, które szybko chronią przed bólem i wspomagają gojenie owrzodzenia, takie jak Anaftin® Spray. Od czasu do czasu pozwólmy także dziecku samodzielnie umyć zęby. Potrwa to dłużej, da jednak dziecku poczucie samodzielności i sprawi mu dużo frajdy. Pamiętaj jednak, że kilkulatek nie jest w stanie poprawnie oczyścić zębów, dlatego czynność ta musi być zakończona wspólną powtórką szczotkowania. Możesz także pozwolić, by maluch w rewanżu umył Twoje zęby. Przekona to dziecko, że dbanie o higienę może być przyjemne i traktowane w kategorii wspólnej zabawy.

 

Materiał zewnętrzny