Kolorowanki Skanska, które uczą bezpieczeństwa

Kilka prostych tricków może podnieść świadomość Twojego dziecka nt. bezpieczeństwa w domu. Zna je już ponad 2 200 dzieci z sześciu warszawskich szkół, w których Skanska zorganizowała edukacyjne spektakle w ramach kampanii „Bezpieczni w domu i mieszkaniu”. W tym roku po raz pierwszy do rąk najmłodszych lokatorów firma kieruje nowe narzędzie edukacyjne - kolorowanki, które utrwalą dzieciom zasady domowego BHP.

Dlaczego nie można wpuszczać obcych osób do domu lub zostawiać bałaganu na podłodze, jak wezwać pogotowie czy straż pożarną oraz jak w łatwy sposób zapamiętać podstawowy numer alarmowy – 112? Na te i wiele innych pytań odpowiadają bohaterowie jednej z kampanii społeczno-edukacyjnych Skanska „Bezpieczni w domu i mieszkaniu”. Oglądając perypetie bajkowych bohaterów -  Pani Jadwigi Nieład-Niedbały, jej sąsiada - Pana Tomasza Miarki oraz niesfornego kota Leona - dzieci dowiadują się, co może powodować wypadki w domu i jak im zapobiegać.

Zabierz dziecko w świat bezpiecznego domu

Edukacja poprzez zabawę utrwala pozytywne wzorce zachowań wśród najmłodszych, czyli osób, które są na etapie zdobywania umiejętności i przyzwyczajeń. Jest to najlepszy moment na kształtowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych postaw. Podczas spotkań z cyklu „Bezpieczni w domu i mieszkaniu”, w szkołach podstawowych zlokalizowanych w pobliżu inwestycji mieszkaniowych Skanska Residential Development Poland w Warszawie, dzieci dowiadują się, co może powodować wypadki w domu i jak im zapobiegać. Wszystko po to, aby również najmłodsi lokatorzy czuli się bezpiecznie we własnych domach.

- Jak wynika z badań średnio 76 000 dzieci w wieku poniżej 14 lat wymaga leczenia z powodu obrażeń doznanych we własnym domu. Z czego aż 40% stanowią dzieci w wieku poniżej 5 lat.  „Bezpieczni w domu i w mieszkaniu” mają na celu pokazać najmłodszym, że proste czynności, takie jak sprzątanie po sobie zabawek, wytarcie mokrej podłogi w łazience, czy niezbliżanie się do urządzeń elektrycznych bez asysty dorosłych, mogą w prosty sposób zapobiec późniejszym nieprzyjemnym konsekwencjom – informuje Anna Strożek, koordynator kampanii w Skanska Residential Development Poland.

Edukacja przez zabawę

W tym roku po raz pierwszy do rąk najmłodszych lokatorów Skanska kieruje nowe narzędzie edukacyjne – kolorowanki. Zawierają one najważniejsze przekazy jakie dzieci powinny zapamiętać ze spektakli „Bezpieczni w domu i mieszkaniu”. Wszystkie książeczki zostały starannie zaprojektowane i sprawdzone pod względem merytorycznym z pedagogami i specjalistami w zakresie domowego BHP. Poza wartością edukacyjną kolorowanki stanowią też dobrą zabawę – bajkowi bohaterowie przedstawieni są bowiem w sposób wesoły i czasem trzeba ich nieco poszukać. Edukacja w wieku wczesnoszkolnym z pewnością zaowocuje w późniejszym okresie.

Skanska uczy – już blisko 2200 małych warszawiaków poznało zasady domowego BHP

Od początku trwania akcji Skanska przeszkoliła już blisko 2200 dzieci wyposażając wszystkie szkoły w odblaski, apteczki lub magnesy z numerami alarmowymi, a w tym roku w edukacyjne książeczki do kolorowania. Podczas wiosennej edycji bajkowi bohaterowie odwiedzili blisko 650 dzieci w Szkole Podstawowej nr 100 im. płk. Francesco Nullo przy ul. Tanecznej oraz w Szkole Podstawowej Nr 175 im. Heleny Marusarzówny przy ul. Trzech Budrysów w Warszawie.

- To wspaniały spektakl edukacyjny, który na naszych uczniach i nauczycielach zrobił ogromne wrażenie. Akcja była bardzo przydatna i warto takie kampanie przeprowadzać w szkołach. Tematy ważne - dotyczące bezpieczeństwa dzieci w domu i pobliżu budowy przedstawione zostały w taki sposób, że mali uczniowie oglądając perypetie bohaterów, przeżywali wspólnie z nimi trudne sytuacje -  doradzali im, a interaktywny charakter spektaklu sprawił, że wiedza jaką bohaterowie wydarzenia chcieli przekazać zostanie na długo w pamięci uczniów - mówi Nina Cyrek, pedagog w SP nr 100 im. płk. Francesco Nullo. - Dostaliśmy również materiały edukacyjne i wspaniały dyplom, który będzie zdobił ściany naszej nowej szkoły – dodaje pedagog.

- Wszystkie treści zawarte w przedstawieniu "Bezpieczni w domu i mieszkaniu" przeplatają się z materiałem nauczania. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili i przypomnieli dzieciom wszystkie najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać – komentuje Beata Wojtyra - pedagog w SP 175 im. Heleny Marusarzówny.

A jak spotkanie oceniają dzieci i co najbardziej im się podobało? ,,Najbardziej mi się podobało, jak były psikusy", ,,pan mówił, jak się zachowywać w domu", ,,było super, wszystko", ,,firma Skanska to robiła", ,,że były przestrogi".