Odwieczny problem – sprzątanie zabawek

Nie da się ukryć, że do największych pięt achillesowych każdego dziecka należy zaliczyć sprzątanie, przede wszystkim zabawek. Na sklepowych półkach pluszaki, misie i puzzle wyglądają bardzo ładnie, jednak gdy są pomieszane i porozrzucane po całym pokoju, a także domu, nie wyglądają zbyt ciekawie. 

Należy pamiętać, aby uczyć sprzątać dzieci już od najmłodszych lat. W jaki sposób nauczyć swoje pociechy sprzątać zabawki po udanej zabawie? Od jakiego wieku egzekwować sprzątanie. Czy wprowadzone zasady będą przestrzegane przez dziecko przez dłuższy czas?

Jak motywować dziecko do sprzątania zabawek?

Powinno się uczyć dzieci sprzątania już od najmłodszych lat. Jeżeli pociechy bardzo wcześnie zaczną sprzątać, wejdzie im to w nawyk. Warto również pamiętać, że dzieci do ok. 3-4 roku życia uczą się przez zabawę. Kluczem do sukcesu będzie zatem wymyślenie ciekawych zabaw polegających na sprzątaniu.

Ważna jest organizacja i przechowywanie

Przy sprzątaniu niezwykle ważnym punktem jest organizacja i przechowywanie. Mnóstwo specjalistów od domowych porządków twierdzi, że gdy będzie ustalone miejsce poszczególnych przedmiotów, sprzątanie nie będzie konieczne. Warto nauczyć swoje dziecko organizacji zabawek, ponieważ jest wiele sposobów na ich przechowywanie.

Zabawki można umieszczać w pudełkach o różnych kształtach, materiałowych półeczkach lub nawet w pufach. Każdy znajdzie coś dla siebie w tej kwestii. Świetnym rozwiązaniem jest wybranie się ze swoją pociechą na zakupy, by ta mogła wybrać pudełka na zabawki. Po zakupach warto podpisać poszczególne pudełka np. lalki, klocki, misie. 

Porządek w zabawkach

Należy pamiętać o sortowaniu i systematycznych przeglądach

Każdy maluch wyrasta z pewnych zabawek lub zaczyna się nimi zwyczajnie nudzić. Rodzice, którzy nie chcą, aby w mieszkaniu powstał skład na klocki, książeczki, kolejki i lalki, powinni stopniowo pozbywać się zabawek swojej pociechy. Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że dzieci mają ogromny talent  w naciąganiu do kolejnych zakupów, wtedy bez systematycznego sprzątania i segregowania w mieszkaniu może pojawić się bałagan nie do ogarnięcia.

Co należy zrobić z niepotrzebnymi zabawkami?

Osoby, które nie chcą wyrzucać zabawek do kosza na śmieci, ponieważ te są jeszcze użyteczne i mogłyby się przydać innemu dziecku, mogą oddać je młodszemu pokoleniu lub rodzinie znajomych posiadających dzieci. Świetnym rozwiązaniem jest rozdawanie zabawek biedniejszym dzieciom, można w ten sposób uświadomić dziecko, że nie wszyscy mają takie szczęście i mogą sobie pozwolić na zakup takich zabawek. 

Część osób nie chce jednak ani oddać swoich zabawek innym dzieciom ani wyrzucić ich na śmietnik. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy posegregowanie zabawek na kilka części i spakowanie do pudełek, które można umieścić na strychu lub w piwnicy. Po dwóch lub trzech miesiącach można wymienić zabawki z pokoju dziecka, wtedy rodzic będzie miał wiedzę którymi zabawkami ich pociecha bawi się najmniej. Dobra opcją jest również wymienianie się zabawkami z dziećmi sąsiadów.