Witamina B3 na skórę

W trosce o zdrowie dzieci, rodzice często decydują się na ich suplementację. Najczęściej sięgają po witaminę C oraz witaminę D, podając je zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Trzeba jednak pamiętać, że to niejedyne związki organiczne, jakie są ważne dla rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci. Istotne są też substancje pozytywne wpływające na skórę, a wśród nich na uwagę zasługują witaminy z grupy B.

O witaminie B, a właściwie o całej grupie witamin, mówi się rzadko. Są to jednak niezwykle cenne substancje. Jest wśród nich niacyna, nazywana też witaminą B3. Jest to kwas nikotynowy (kwas 3-pirydoksylokarboksylowy – NA). Cechuje go wyjątkowa trwałość na wysokie temperatury oraz działanie tlenu atmosferycznego.

Jak odkryto niacynę?

Na początku XVIII wieku po imporcie kukurydzy z Ameryki do Europy w Hiszpanii wybuchła epidemia pelagry, znanej też jako rumień lombardzki. Jest to choroba, w przebiegu której pojawiają się: stan zapalny skóry, biegunka, nudności i jasnoczerwone zabarwienie języka. W skrajnych przypadkach dochodzi do paraliżu kończyn i demencji. Po raz pierwszy w świecie nauki jej opis pojawił się w 1735 roku. Hiszpański lekarz, Gaspar Casal, zauważył, że większość pacjentów cierpiących na pelagrę to osoby ubogie, w jadłospisie których dominowała sprowadzana z Ameryki kukurydza.

W samych Stanach Zjednoczonych również notowano przypadki tej dolegliwości, choć pierwszy jej przypadek pojawił się tam dopiero na początku XX wieku. Ludzie zarabiali niewiele, rosły ceny żywności. Żywiono się tym, co tanie i łatwo dostępne. W jadłospisie – podobnie jak wcześniej u Europejczyków – dominowały dania przygotowane na bazie kukurydzy, ubogiej w tryptofan i niacynę. Dodatkowo była ona mielona, co jeszcze bardziej pozbawiało ją witamin.

Uznano zatem, że przyczyna choroby ma związek z dietą pacjentów. Z czasem zaczęto proponować chorym zmianę sposobu odżywiania. Do tradycyjnej diety sugerowano włączenie jaj, mięsa, mleka i drożdży. Po jakimś czasie udało się uzyskać w laboratorium kwas nikotynowy. Nazwano go – nieprzypadkowo zresztą – witaminą PP (prevention of pellagra).

Niacyna a skóra

W przebiegu pelagry na ciele chorego pojawia się wysypka rozwijająca się symetrycznie w miejscach nieosłoniętych przed promieniami słonecznymi. Witamina ta ma bowiem istotny wpływ na skórę, o czym jednak przez długi czas nie wiedziano. O jej zewnętrznym działaniu zaczęto mówić dopiero w latach 80. XX wieku. Z czasem przemysł kosmetyczny zaczął wykorzystywać niacynę w trakcie opracowywania składu swoich preparatów. Witamina B3 może przenikać w głębsze warstwy skóry, regenerując ją i intensywnie nawilżając. Zmniejsza nieprzyjemne objawy: swędzenie, szorstkość, zaczerwienia. Jest pomocna w leczeniu trądziku. Niacyna ponadto chroni przed promieniowaniem UV.

Witamina B w diecie dzieci

Źródłem witamin z grupy B, również niacyny, są: chude mięso, podroby (wątróbka), drób, warzywa strączkowe (fasola, groch, soczewica), migdały. Są to produkty, po które dzieci mogą sięgać niechętnie. I dlatego tak ważne jest, by w razie potrzeby włączyć do ich diety sprawdzone preparaty witaminowe. Choć półki w aptekach uginają się pod ciężarem suplementów dla najmłodszych, ważne jest, by wybrać odpowiedni produkt. Godny uwagi jest Visolvit, który zawiera kompleks najbardziej istotnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju umysłowego witamin i minerałów.

By dzieci były zdrowe i prawidłowo się rozwijały, potrzebują substancji odżywczych, które powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. W takiej postaci są najlepiej przyswajalne. Nie zawsze jednak udaje się prawidłowo zbilansować dietę. Warto wówczas porozmawiać z pediatrą o preparatach witaminowych.

Bibliografia:

1. Jarosz M., Bułhak-Jachymczyk B. (red), Normy żywienia człowieka. PZWL, Warszawa 2008.

2. Kostowski W., Herman Z. S.: Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. Tom I, wyd. PZWL, 2007.

3. Wartanowicz M., Witaminy. [w:] Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Gawęcki J, Hryniewiecki L (red). PWN, Warszawa 2008: 241-280.

 

Artykuł sponsorowany