Często bola Cię plecy? Sprawdź, czy to nie nerki

Ból pleców to jedna z najbardziej powszechnych przypadłości obecnych czasów. Siedząca praca, brak ruchu, wady postawy i źle dobrane obuwie mogą fatalnie wpłynąć na nasz kręgosłup. Co jednak ciekawe, dolegliwości bólowe pleców mogą być mylone z bólem nerek. Dzieje się dlatego, że ten najczęściej jest umiejscowiony w okolicach lędźwi. Czym się różni ból nerek od bólu kręgosłupa? Jak rozpoznać tę dolegliwość i jak na nią reagować? Sprawdzamy.

Ból nerek

Często pojawia się nagle, może być ostry lub z każdym dniem się nasilać. Najczęściej ból lokalizuje się w okolicach lędźwi – to właśnie tam usytuowane są nerki. Ból nerek może być skutkiem kamicy nerkowej. Atak choroby to tzw. kolka nerkowa.

Kolkę nerkową wywołują obkurczone i niedrożne moczowody, blokujące swobodny przepływ moczu. Dzieje się tak ze względu na obecność w nich kamieni, tzw. złogów w drogach moczowych. Za ich powstawanie odpowiedzialne jest wysokie stężenie nierozpuszczalnych substancji chemicznych w moczu. Złogi takie najczęściej tworzą się w kielichach lub miedniczkach nerkowych, a także w górnym odcinku moczowodu.

Objawy kolki nerkowej

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki nerkowej jest bardzo silny ból w okolicach lędźwi, który promieniuje do okolic pachwin. Taki objaw spowodowany jest przemieszczaniem się kamieni z nerek do moczowodu.

Silnemu bólowi nerek często towarzyszą też inne objawy m.in.

  • Uczucie parcia na pęcherz
  • Częsta chęć korzystania z toalety, oddawanie moczu w bardzo małych ilościach
  • Nudności
  • Bladość
  • Pocenie się
  • Wymioty
  • Gorączka, dreszcze, szczególnie gdy dojdzie do zakażenia układu moczowego
  • Niskie ciśnienie
  • Pojawiająca się krew w moczu

Kolka nerkowa – leczenie

Jeżeli złogi są małe i osoba z tą dolegliwością zdolna jest do samodzielnego wydalenia kamieni, leczenie jest typowo objawowe. Zastosowanie tu znajdą preparaty rozkurczające i przeciwbólowe. Sięgnąć należy także po środki na rozluźnienie moczowodów, które pomogą w wydaleniu tych niewielkich złogów.

Jeżeli jednak kamienie są już na tyle duże, że pacjent nie jest w stanie sam, za pomocą doraźnych środków, pozbyć się ich, konieczna będzie interwencja lekarska. Złogi z moczowodu usuwa się za pomocą endoskopu lub fal uderzeniowych.