Jak wybrać zdrowy plecak dla dziecka?

Źle dobrany plecak lub tornister może być przyczyną skrzywienia kręgosłupa u dzieci i nadwyrężenia stawów u dorosłych.

Ważne jest, aby plecak szkolny lub tornister Twojego dziecka był odpowiednio dopasowany i wyregulowany, aby zapewnić zdrowie jego pleców. Zła postawa ciała najczęściej występuje u dzieci w wieku od 12 do 14 lat. Złe wybory mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, bólu kręgosłupa, stawów i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Niestety, konsekwencje te ujawniają się dopiero w późniejszym okresie życia. Obowiązkiem rodziców jest upewnienie się, że ich dzieci mają odpowiedni plecak lub tornister i odpowiedzialność za jego prawidłowe użytkowanie.

Decydując się na dany produkt musimy brać pod uwagę bezpieczeństwo, wygodę i zdrowie dziecka. Z drugiej strony musimy zadowolić dziecko z wyglądu produktu, jego estetyki i najnowszych trendów. Czy możliwe jest wyważenie tych wszystkich czynników? Jest to możliwe, na szczęście. Niezależnie od tego, jak stylowo wygląda plecak czy tornister, musi on spełniać określone wymogi bezpieczeństwa i higieny. Plecak lub tornister musi być lekki i powinien być dostosowany do wagi i wieku dziecka, tak aby nie obciążał dodatkowo kręgosłupa i stawów. Górna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości ramion, natomiast dolna krawędź tornistra powinna znajdować się na wysokości kości miednicy. Linia talii nie powinna być niższa niż 5-10 cm. Aby zapewnić prawidłowe ułożenie łopatek, obręczy barkowej i biodrowej, plecy powinny być wyściełane. W celu utrzymania fizjologicznej pozycji w odcinku lędźwiowym należy umieścić panel stabilizujący. Ergonomiczna konstrukcja dopasuje się do krzywizn kręgosłupa i pozwoli utrzymać prawidłową postawę. Miękkie, szerokie szelki zapewnią komfort i nie będą obciążać barków. Szelki powinny być regulowane, aby umożliwić dopasowanie plecaka/ tornistra do wzrostu dziecka. Do plecaka powinien być dołączony pas piersiowy, który łączy oba paski. Zapobiega to zsuwaniu się pasków z ramion, łagodzi ból pleców i pozwala na lepsze dopasowanie plecaka/ tornistra. Ułatwi to młodym kręgosłupom rozłożenie ciężaru.

Ważnym dodatkiem są elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność i bezpieczeństwo dzieci na drodze. Wzmocniona i szeroka rączka ułatwia przenoszenie i trzymanie plecaka.

Jaki plecak jest najlepszy dla przedszkolaka? Sprawdź wchodząc na https://akcesoriaszkolne.pl/a/rful,jaki-plecak-jest-najlepszy-dla-przedszkolaka

Plecaki szkolne

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiały, z których wykonany jest plecak. Trwałość produktu, wytrzymałość, możliwość regulacji pasków za pomocą odpowiednich systemów zapewni jego zdrowotność i użyteczność. Produkty AZO-FREE wykonane są z bezpiecznych surowców i barwników, które nie zawierają substancji rakotwórczych i alergizujących. Produkt jest produkowany zgodnie z europejskimi normami REACH (Registration Evaluation, Authorisation, Restriction of Chemicals).

Przy wyborze pomiędzy plecakiem a tornistrem warto kierować się następującymi wskazówkami: Tornister lepiej nadaje się dla dzieci w klasach I-III. Dzięki sztywnej konstrukcji jest bardziej stabilny. Tornister, mimo że ma mniejszą pojemność, oferuje więcej miejsca i łatwy dostęp do zawartości. Dla młodszych dzieci tornistry są często kolorowe i mają motywy. Często są cięższe od pleców, co jest niefortunne.

Plecaki są najlepsze dla starszych dzieci, ponieważ mają miękką konstrukcję bez usztywnień. Są dłuższe i można je nosić na większej wysokości. Są większe i mają wiele przegródek i przegródek. Kolory są bardziej stonowane i można je dopasować do wieku dziecka. Plecaki są często lżejsze od tornistrów, ponieważ mają mniej wzmocnień.

Nie jest łatwo znaleźć odpowiedni plecak dla swojego dziecka. Trzeba go jeszcze odpowiednio używać. Aby nie obciążać zbytnio kręgosłupa i stawów dziecka, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zbyt ciężki plecak lub tornister może powodować problemy z rozwojem układu kostnego i postawą dziecka, a także bóle pleców. Plecak lub tornister nie może ważyć więcej niż 10-15% całkowitej wagi ciała ucznia. Ważne jest, aby obciążenie było rozłożone w sposób symetryczny. Plecak, który jest zbyt ciężki do noszenia przez ramię i ma tylko jeden pasek, może spowodować odwrócenie ciała. Plecak powinien być umieszczony niżej i bliżej pleców. Lżejsze przedmioty powinny być umieszczone wyżej i bliżej zewnętrznej strony plecaka. Dzięki temu główny ciężar plecaka będzie znajdował się blisko środka ciężkości dziecka. Ułatwi to utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Regularnie reguluj długość pasków tak, aby plecak dobrze przylegał do pleców dziecka. Plecak nie powinien znajdować się niżej niż na wysokości miednicy. Dziecko może zrekompensować sobie nieprawidłowe ułożenie ciężaru plecaka, przyjmując nieprawidłowo pochyloną pozycję ciała.

Plecak i tornister to niezbędne atrybuty każdego ucznia. Warto poświęcić czas na ocenę wszystkich aspektów tornistra przed jego zakupem.