Jaką rasę psa wybrać, gdy szukamy pupila do domu z ogrodem?

Pies to nie tylko ogromna radość, ale również i obowiązki. Dlatego jego posiadanie należy dobrze przemyśleć, uwzględniając tryb życia rodziny, warunki materialne oraz miejsce zamieszkania. Jeżeli mamy dom z ogrodem, wybierać możemy spośród wielu ras psów, którym takie warunki odpowiadają. Na jakiego czworonoga warto się zdecydować?

Jaki pies do domu?

Psy mają swoje indywidualne charaktery. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną rasę, warto poznać jej typowe cechy, które pozwolą nam na określenie, czy czworonóg będzie czuć się dobrze w domu z ogrodem. Z jednej strony musi być to bowiem pies rodzinny lubiący zabawę z najmłodszymi, z drugiej zaś powinien wcielać się w rolę stróża posesji, który zaalarmuje nas, gdy pojawi się jakieś zagrożenie.

Wśród ras, które odznaczają się takimi cechami wymienić można:

  1. Sznaucera miniaturowego – to nieduży, acz niezwykle żywiołowy, wesoły pies, który uwielbia spędzać czas z rodziną. Niech nas jednak nie zwiedzie jego uroczy, mało bojowy wygląd. To czworonóg wykazujący dużą czujność i spostrzegawczość. Na pewno głośno nas zaalarmuje, gdy ktoś przekroczy naszą bramę,
  1. Bernardyn – już samym swym wyglądem budzi respekt, jednak to naprawdę towarzyski pies, który w kontaktach z dziećmi odznacza się wręcz niebywałą delikatnością. Dzięki świetnemu węchowi i bardzo dobremu zmysłowi obserwacji wcześnie wykrywa zagrożenie i reaguje adekwatnie do sytuacji – gdy nie ma potrzeby, nie atakuje,
  1. Akita – to pies z nader rozwiniętym instynktem terytorialnym. Jest zatem idealnym stróżem. To cichy, zawsze gotowy do działania czworonóg, nawet jeśli wydaje się, iż zapadł w głęboki sen. Jest przyjazny i wierny. Psy tej rasy słyną z wręcz niezłomnego przywiązania do swych właścicieli,
  1. Owczarek podhalański – odstrasza przede wszystkim swoją posturą. W rzeczywistości jednak to spokojny pies o ogromnym sercu, idealny towarzysz dziecięcych zabaw. Jest opanowanym, spokojnym czworonogiem, który widząc intruza, najpierw ostrzegawczo zaszczeka i dopiero gdy zostanie zlekceważony, przystąpi do działania,
  1. Owczarek niemiecki – podobnie jak poprzednik odstrasza swoim wyglądem. To żywiołowy i energiczny pies, który odznacza się wręcz niebywałą mądrością. Uwielbia kontakt z człowiekiem i tresurą. Nic więc dziwnego, że rasa ta zyskała wierne grono wielbicieli. Gdy intruz naruszy prywatną przestrzeń, zareaguje adekwatnie do sytuacji.

Przydatne akcesoria do domu z psem

Swobodne poruszanie się między domem i ogrodem, także w nocy, jest kluczowe, jeżeli zależy nam na tym, aby  pies z jednej strony był przyjacielem rodziny, z drugiej zaś stróżem posesji. Ułatwią to drzwiczki dla psa, które możemy zamontować w drzwiach wejściowych domu. Mogą być one wykonane z aluminium, drewna oraz tworzyw sztucznych.

Zwykle mają przeźroczystą, giętką i cicho pracującą klapę. Co więcej, drzwiczki tego typu charakteryzują się różnorodną kolorystyką, co pozwala dopasować je do odcienia drzwi wejściowych. Można je zamontować także w budzie, co zagwarantuje psu dodatkową ochronę przed wiatrem, deszczem i ujemnymi temperaturami.

Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, aby wybierając drzwiczki, zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, ale przede wszystkim na ich rozmiary. Muszą być one dostosowane do wielkości psa. Wówczas nie będzie on mieć żadnych problemów z przechodzeniem przez nie.

Przy wyborze drzwiczek dla psa sprawdźmy również, czy zostały wyposażone w pewne udogodnienia. Zalicza się do nich między innymi system ochrony przed wiatrem oraz możliwość ustawiania drzwiczek w różnych pozycjach.

Podsumowując, pies do domu z ogrodem musi mieć określone cechy charakteru. Z jednej strony powinien być towarzyski i przyjazny, zwłaszcza wobec dzieci, z drugiej zaś musi pełnić rolę stróża posesji. Liczy się zatem także to, czy budzi respekt i odznacza się czujnością oraz spostrzegawczością. Na szczęście, są rasy psów, które łączą w sobie te cechy. Są rodzinne, jednak gdy wyczują zagrożenie, potrafią odpowiednio zareagować.