SKAZA BIAŁKOWA – jaką stosować dietę i jak pielęgnować skórę dziecka z AZS?
Jedną z alergii pokarmowych, na jakie narażone jest nasze dziecko, jest skaza białkowa. Spowodowana jest nietolerancją białka, przeważnie z krowiego mleka, które jest rozpoznawane przez układ odpornościowy jako wirus lub szkodliwa bakteria. Najczęściej objawia się u kilkumiesięcznych maluchów w postaci uciążliwej wysypki skóry twarzy, szyi, w zgięciach łokci i kolan i nazywana jest atopowym zapaleniem skóry (AZS).
Leczenie przyczyn skazy białkowej
Skoro wiadomo, że alergia i jej objawy związane są z pożywieniem, leczenie powinniśmy zacząć przede wszystkim od wprowadzenia właściwej diety. Co powinna, a właściwie, czego nie powinna zawierać dieta w skazie białkowej? Podstawowym produktem, który należy wyeliminować jest mleko krowie i wszystkie jego przetwory, czyli ser, śmietana i jogurt czy kefir itp. Uważnie trzeba czytać etykiety, bo mleko może znajdować się w bardzo odległych od nabiału wyrobach, jak np. parówki. Bardzo niewskazane w diecie będą też jajka, mięso, kakao, czekolada, orzechy i ryby. Dotyczy to oczywiście dzieci, które spożywają już stałe pokarmy. Dla tych najmniejszych szkrabów przewidziano specjalne odżywki i modyfikowane mleka. Najlepiej, jeżeli dziecko takie jest karmione przez mamę, ale wtedy to ona musi podlegać zasadom diety. Na szczęście, przy zachowaniu zasad żywieniowych, dzieci wyrastają z tej kłopotliwej alergii. Z czasem można będzie więc zacząć podawać ostrożnie nowe produkty i uważnie przyglądać się, czy nie powracają objawy typowe dla atopowego zapalenia skóry, co wymagałoby także zewnętrznej pielęgnacji bobasa.
Pielęgnacja skóry z AZS
Skóra chorego dziecka jest sucha, wrażliwa i w miejscach z wysypką bardzo swędzi. Najważniejsze jest zapewnienie dobrego nawilżania, regeneracji i zabezpieczenia naskórka przed zbyt szybką utratą wody. Dobre kremy, maści, tzw. emolienty i żele do kąpieli ograniczają także świąd, co jest istotne z tego względu, że dziecko rozdrapując swędzące miejsca, jeszcze bardziej zakaża skórę. Terapia powinna być prowadzona kompleksowo, dobrej jakości produktami, o których więcej można się dowiedzieć ze strony www.latopic.pl.
Co dalej?
Skaza białkowa to nie wyrok i jest uleczalna. W pierwszym okresie bywa bardzo uciążliwa, zarówno dla naszego dziecka, jak i dla nas. Na szczęście wprowadzenie odpowiedniej diety i pielęgnacja szybko generuje postępy w leczeniu i ulżeniu małemu człowiekowi w cierpieniach. Pozostaje wtedy jedynie uważna obserwacja, czy stan alergiczny nie powróci. Warto z czasem wykonać dziecku testy alergiczne, a w domowej apteczce zawsze trzymać leki antyhistaminowe.