Na co zwracać uwagą wybierając kosmetyki dla dzieci?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Każdy stara się więc wybierać dla swojej pociechy takie kosmetyki, które będą dobrze dbać o jej skórę, a nie będą jej szkodzić. Wybór powinien być wynikiem zwrócenia uwagi na kilka kluczowych aspektów, decydujących o jakości i użyteczności preparatów do pielęgnacji.

Ocena stanu skóry dziecka

Nie ma na rynku takich kosmetyków dla dzieci, które byłyby produktami w stu procentach uniwersalnymi, jednakże skóra dzieci zazwyczaj ma mocno zbliżoną charakterystykę, ponieważ jest cienka, delikatna i często też wrażliwa. Znacząco różni się od skóry osoby dorosłej. Brakuje w niej większej ilości czynnika nawilżającego, co czyni ją podatną na podrażnienia i przesuszenia. W pierwszych tygodniach życia dziecka należy zapewnić ciału przede wszystkim ochronę, wzmacniając jego naturalną barierę naskórkową i zabezpieczając ciało przed utratą wody. Korzystne będzie też nawilżanie i natłuszczanie. Z czasem skóra dziecka samoistnie będzie się wzmacniać.

Analiza składu kosmetyków

Dobre kosmetyki dla dzieci muszą mieć dobry skład. Specjalne ustawy obowiązujące na polskim rynku zakazują używania w nich wybranych związków, czyli m.in. etanolu w stężeniach wynoszących min. 30%, fenolu, formaldehydu oraz czasami nawet i kwasu salicylowego. Zabrania się też używania niektórych wybranych barwników, takich jak fluoresceina. To związki o potwierdzonym szkodliwym wpływie na skórę dziecka, jednakże niektórzy lekarze do tej zakazanej listy dodają jeszcze dziwne ekstrakty roślinne, nieznanego bądź mocno egzotycznego pochodzenia. Nie wiadomo do końca, jak będą one wpływać na skórę, dlatego bezpieczniej po prostu w ogóle ich nie stosować, a już zwłaszcza na delikatnej i podatnej na alergie skórze dziecka (często to właśnie substancje naturalne są wysoce alergizujące).

Natura vs gotowce

Niekoniecznie więc to, co w pełni naturalne, będzie dla skóry dobre. Oleje roślinne są świetne, ale zwykle jako dodatek do kosmetyków, a nie niezależny preparat, nakładany w takiej podstawowej formie na skórę. Lekarze przestrzegają przed stosowaniem czystych olejów roślinnych na skórze dziecka. Jako że są one kupowane w różnych, często niesprawdzonych miejscach, nigdy nie wiadomo do końca, jaką mają jakość, z czego się składają i jak zadziałają na skórę. Nie testuje się ich pod względem bezpieczeństwa. Zamiast więc wybierać taki czysty naturalny olej, zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się zakup kosmetyku, który będzie ten olej po prostu zawierać, a który zostanie przetestowany w laboratoriach w różnych warunkach.

Kontrola i ewentualne zmiany

Kosmetyki dla dzieci są bardzo różne. Różne są też skóry dzieci, więc może zdarzyć się tak, że jeden preparat zadziała zupełnie inaczej na dwójkę maluchów w tym samym wieku. Rodzic musi więc starać się oceniać efekty stosowanej pielęgnacji. Jeżeli tylko coś jest nie tak, warto pomyśleć o zmianie kosmetyku i znów spróbować przyjrzeć się jego rzeczywistemu działaniu.