Pościel dla dzieci - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Pościel dla dzieci niewątpliwie musi być ładna. Ale to za mało. Warto wiedzieć, jaką pościel wybrać dla dziecka i jak o nią dbać.

Jaką pościel kupić dla niemowlaka i dlaczego z bawełny?

Bawełna to najlepszy wybór, jeśli szukamy pościeli dla niemowlaka, właściwie dla dziecka w każdym wieku. Kupując pościel dla dziecka, trzeba dokładnie przeczytać metkę. Najlepiej, żeby w skład pościeli wchodziła tylko bawełna. Stuprocentowo bawełniana tkanina może być prana w wysokich temperaturach, co pozwala pozbyć się uporczywych plam (niestety dzieci potrafią brudzić pościel dużo częściej, niż można by się spodziewać) oraz bakterii.

Ponadto bawełna:

– nie jest uczulająca, czysta bawełna nie powoduje alergii, zdarza się, że dziecko wykaże reakcję alergiczną na barwniki, których użyto do nadruków,

– nie elektryzuje się,

– jest higroskopijna, czyli ma zdolność do pochłaniania wilgoci, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko poci się w czasie snu,

– dobrze przewodzi ciepło i dobrze utrzymuje stałą temperaturę ciała dziecka w czasie snu.

Przy tym wszystkim na fakt, że bawełna dość szybko się gniecie, można po prostu przymknąć oko.

Jeśli nie bawełna, to dobrze sprawdzają się jedwab i satyna. Natomiast odradza się kupowanie dla małych dzieci pościeli z kory.

Pościel dla dziecka – jaki rozmiar wybrać?

Wybierając pościel dla dzieci, trzeba kierować się prostą zasadą: małe dziecko – mała pościel, duże dziecko – duża pościel. Do wyboru mamy:

  • 90 x 120 – to rozmiar zarezerwowany dla noworodków i niemowląt. Sprawdzi się w każdym dziecinnym łóżeczku, dodatkowo kołderkę w razie potrzeby można przełożyć do wózka. Jeśli jednak nie chcemy kupować pościeli tylko na rok, musimy pamiętać, że pościel nie rośnie razem z dzieckiem. Pod kołdrą o 120 cm długości dziecko nie pośpi dwa lata. Lepiej od razu kupić kolejny dostępny rozmiar i przykrywać niemowlaka nieco większą kołdrą.

  • 100 x 135 – to kolejny rozmiar stworzony z myślą o dzieciach. Niby różnica nie jest duża, ale taka pościel powinna wystarczyć na pierwszych pięć lat życia dziecka. Sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w przedszkolu. W wielu ciągle kultywowane jest leżakowanie i dzieci zobowiązane są posiadać własną pościel.

  • 140 x 200 – rozmiar dla dzieci, które wyrosły z dziecięcej kołderki i dziecięcego łóżka. Pościel 140 x 200 projektowana jest z myślą o materacach minimum 90 x 200. Ten rozmiar pościeli może towarzyszyć dziecku bardzo długo, właściwie aż do dorosłości.

  • 160 x 200 – taką pościel można kupić nastolatkom, które lubią ciasno owijać się kołdrą i szerokość 140 uważają za… zbyt wąską.

Kołdra to nie wszystko. Trzeba pomyśleć też o poduszce. Najczęściej w kompletach pościeli znajdują się kołdry i poduszki, ale nie jest to obligatoryjne. Można dobrać duża poduszkę do mniejszej kołdry i odwrotnie. Decyduje wygoda. Jeśli dziecko lubi spać na małym jaśku 40 x 40 cm, to nie ma sensu zmuszać go do przechodzenia na poduszkę w rozmiarze 70 x 80. Poszewki można dokupić osobno.

To o czym warto pamiętać, to fakt, iż noworodki i niemowlęta w ogóle nie potrzebują poduszek. Spanie na płaskim ułatwia oddychanie, jest też bardziej wskazane ze względu na kręgosłup. Jeśli uważamy, że dziecko ma za twardo, możemy podłożyć pod głowę pieluszkę tetrową. W zestawach pościeli dla niemowląt zdarzają się płaskie poduszki, idealne dla dzieci do pierwszego roku życia.

Ile kompletów pościeli dla dzieci kupić?

Absolutne minimum to dwa, ale w praktyce to nie wystarczy. W przypadku noworodków i niemowląt konieczność zmiany pościeli może pojawić się nawet kilka razy tego samego dnia. To dość ekstremalne przypadki, niemniej jednak rodzice powinni być przygotowani i na takie. Dlatego dla najmłodszych dzieci dobrze jest mieć co najmniej cztery komplety pościeli. Nie będzie przesadą zaopatrzenie się w dodatkowe prześcieradła. To nie jest duży wydatek.

W przypadku starszych dzieci dobrym rozwiązaniem są trzy komplety. Zawsze lepiej mieć w zapasie jeden awaryjny. Na ogół jednak mamy ich więcej. Często dzieci same proszą o pościel z bohaterem ulubionej bajki. Nierzadko dostają taką w prezencie „od Mikołaja”.

Jak często prać pościel dla dziecka?

Dziecięca pościel wymaga prania nie tylko ze względu na plamy. Znacznie ważniejsze są alergeny, szczególnie namnażające się roztocza i ich odchody. Dlatego pościel niemowlaka warto uprać raz na tydzień, maksymalnie raz na dwa tygodnie. Trzeba przy tym pamiętać, że roztocza giną dopiero w temperaturze 60°C. Pranie w niższej temperaturze odświeży pościel, ale nie usunie alergenów.

Starszemu dziecku wystarczy zmieniać i prać pościel raz w miesiącu. Jeśli mamy alergika, trzeba trzymać się harmonogramu przewidzianego dla niemowlaka – alergikowi wymieniamy pościel co tydzień.

 

Artykuł sponsorowany