Witamina D dla dziecka

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że każde dziecko powinno przyjmować witaminy już od czasu narodzin. Są one niezbędnie do właściwego rozwoju dziecka, nawet gdy mama jest jeszcze w czasie karmienia piersią. Jedną z kluczowych witamin jest witamina D, która jest istotna dla zdrowia człowieka przede wszystkim ze względu na położenie geograficzne Polski. Od jakich chorób dziecko jest chronione przez witaminę D?

Witamina D jest wytwarzana przez promienie słoneczne

Witamina D jest niezbędna dla każdego dziecka, ponieważ ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Bez witaminy D organizm ludzki nie jest wstanie odpowiednio przyswoić wapnia, który jest wydalany z moczem i nie dociera do kości. Dzięki promieniom UV witamina D powstaje w naszej skórze. Wystarczy przebywać zaledwie 10-15 minut na słońcu, by wytworzyła się jej właściwa dawka, która później wniknie do organizmu i go odżywi. Jasnym problemem Polski jest fakt, że okres słoneczny przypada jedynie w miesiącach marzec-wrzesień. W pozostałych miesiącach roku niezwykle trudno o słońce, nawet jeżeli słońce wystąpi do dziecko będzie opatulone od stóp do głowy i na ma możliwości by przyjęło właściwą ilość promieni słonecznych.

Do czego dziecku jest potrzebna witamina D?

Witamina D działa pozytywnie na układ mięśniowy i nerwowy, a także reguluje wydzielanie się insuliny. Działa korzystnie na kości, wchłania fosforan, który jest niezwykle potrzebny do wzrostu, a także naprawy uszkodzonych tkanek dziecka. Witamina D podnosi również naturalną odporność dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie witaminy D razem z pożywieniem. Rekomenduje się by dzieci do 2 roku życia otrzymywały witaminę D oddzielnie w formie suplementów. 

Porcja witamin

Prawidłowe dawkowanie witaminy D

Należy zdać sobie sprawę, że organizm ludzi wytwarza bardzo małą ilość witaminy D, dlatego niezbędna jest dodatkowa suplementacja dla dziecka, rekomenduje się dawkę 400 j.m/dobę. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na produkty, które są pozbawione barwników i konserwantów przy wyborze preparatu zawierającego witaminę D. Zdecydowanie najbardziej wygodne są produkty w jednorazowych dawkach. Zamknięte są one w odpowiednich kapsułkach, które należy wycisnąć dziecku na język, albo odciąć i wlać np. do butelki z mlekiem. Do takich produktów można z pewnością zaliczyć VitaDerol baby, który gwarantuje właściwą dawkę witaminy D dla dzieci i niemowląt. Maluchy powinny przyjmować go codziennie od pierwszych dni życia. Systematyczne podawanie dziecku witaminy D może uchronić je przed osteoporozą, problemami z zębami, krzywicą, a także wadą postawy. 

Lekarze informują, że zmiany warunków klimatycznych spowodowały, że powinno się suplementować witaminą D przynajmniej do 18 roku życia. Dłuższy brak słońca może wpłynąć nie tylko na niewłaściwy rozwój dziecka, ale również na ich nerwowość, choroby kości i koncentracje.