Co robić, kiedy dziecko ma kolkę? Zobacz sprawdzone sposoby

Objawy kolki u niemowląt są trudne do przeoczenia: niemowlę głośno płacze i trudno je ukoić zwykłymi sposobami: noszeniem, tuleniem czy propozycją ssania piersi lub smoczka. W takim przypadku być może pomogą inne metody.

Kolki u niemowląt są jednymi z najczęstszych dolegliwości wieku niemowlęcego. Występują u 10-40 procent dzieci, ale wciąż nie udało się jednoznacznie stwierdzić, co je wywołuje. Do czynników, które mogą mieć związek z kolką, zalicza się najczęściej: niedojrzałość układu pokarmowego i nerwowego dziecka, nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach i nadmiar bodźców docierających do dziecięcego układu nerwowego.

 

W jaki sposób zapobiegać atakom kolki u niemowląt?

Chociaż kolkowe ataki zazwyczaj występują tylko wieczorem, to warto już w ciągu dnia próbować im przeciwdziałać. Mamy kolkowych dzieci często polecają chustowanie, czyli noszenie niemowlęcia ciasno zawiniętego w chuście, w pozycji brzuch do brzucha. W te sposób dziecko jest odcięte od nadmiaru bodźców i czuje kojącą bliskość mamy. Do tego, co niemniej ważne, ciało mamy ogrzewa brzuch dziecka i naciska na niego, a to przeciwdziała gromadzeniu się gazów.

Popularną antykolkową metodą jest także masaż brzuszka, otwartą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podczas takiego masażu lekko dociskaj dłoń do ciała dziecka, by pobudzić jelita do pracy.

Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, zamień zwykłą butelkę do mleka na antykolkową i pilnuj, by podczas karmienia smoczek był w całości wypełniony mlekiem. Jeśli maleństwo ssie bardzo szybko, rób przerwy na odbijanie powietrza.

 

Co robić podczas ataku płaczu?

To, co przede wszystkim warto zrobić podczas kolkowego płaczu dziecka, to zachować spokój. Twoje zdenerwowanie nie pomoże ani tobie, ani maleństwu. Cierpliwie noś, tul i próbuj uspokoić dziecko, przygotuj się jednak na to, że atak kolki może potrwać długo. Aby złagodzić dolegliwości połóż na brzuszku dziecka ciepły okład albo ogrzewaj go strumieniem powietrza z suszarki do włosów (uważaj, aby nie poparzyć maluszka). Takie domowe sposoby często przynoszą ulgę.

 

Kiedy do lekarza?

Jeśli ataki kolki są bardzo uciążliwe, zapytaj pediatrę o leki na bazie simetykonu, ułatwiające oddawanie gazów jelitowych. Zawsze też zwracaj uwagę, czy poza płaczem nie występują inne niepokojące objawy: gorączka, wymioty, apatia. Kolkowy płacz może być jednym z symptomów np. zapalenia ucha, zakażenia układu moczowego, a także bardzo niebezpiecznej dolegliwości, czyli wgłobienia jelit, które wymaga niezwłocznej interwencji chirurgicznej. Bywa też, że kolka jest objawem alergii pokarmowej, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o swojej diecie, jeśli karmisz piersią albo o zamianie mleka modyfikowanego na mleko na specjalne potrzeby żywieniowe.

 

Materiał zewnętrzny