Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Uprawianie sportu to samo zdrowie, dlatego tak duży odsetek populacji decyduje się na aktywny styl życia. Jednak aby ćwiczyć wcale nie trzeba karnetu na siłownię, roweru czy innych sprzętów sportowych. Treningi można bowiem ze spokojem wykonywać w domu. To najlepsze rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które pracują do późna czy dysponują niewielką ilością wolnego czasu, np. ze względu na wychowywanie małych dzieci. W celu urządzenia własnego kącika fitness wystarczy dobra mata do ćwiczeń. Jak wybrać matę, aby spełniła swoje zadanie?

Mata do ćwiczeń to idealny produkt dla wszystkich pragnących ćwiczyć w domowym zaciszu. Zajmuje bardzo mało miejsca po zwinięciu, jest lekka i praktyczna. Obecnie producenci oferują różne typy mat, aby każdy znalazł wyrób odpowiedni dla siebie. Większość z nich można używać także na dworze, np. w parku czy ogrodzie, kiedy jest cieplej, aby urozmaicić treningi. Porządna mata do ćwiczeń posłuży właścicielowi przez lata i dlatego warto kupować produkty cenionych firm, a nie kiepskiej jakości towary niewiadomego pochodzenia.

Rodzaje mat do ćwiczeń

Na matach można wykonywać bardzo różne treningi, od jogi po bardziej intensywne ćwiczenia. To, do czego będzie wykorzystywana mata, w głównej mierze decyduje o jej wyborze. Warto już na samym początku zastanowić się, jaki trening będzie wykonywany na macie, aby później nie okazało się, że jest ona zbyt cienka lub zbyt gruba do wybranej formy aktywności fizycznej. Jakie rodzaje mat do ćwiczeń można znaleźć w sklepach?

  1. Maty do jogi – to specjalne maty do tej odmiany sportu. Są cienkie, a ich zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja użytkownika i zapewnienie przyczepności. Tego rodzaju maty stanowią także izolację od podłoża.
  2. Maty treningowe – najbardziej uniwersalne, nieco grubsze od mat do jogi. Nadają się do wykonywania aerobiku, pilatesu czy innych zajęć fitness. Doskonale też izolują, stanowią ochronę przed otarciami, a także sprawiają, że użytkownik nie ślizga się podczas ćwiczeń.
  3. Maty tatami – to konkretny rodzaj mat do takich aktywności fizycznych jak judo, aikido, jujitsu, zapasy i inne sztuki walki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maty?

Wybór maty do ćwiczeń wcale nie jest taki prosty, jednak jeśli weźmie się pod uwagę kilka istotnych kwestii, można znacznie przyspieszyć decyzję. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że design maty czy jej cena nie są najważniejsze. Atrakcyjny wizualnie produkt może się okazać kompletnie niepraktyczny, a tani – zniszczyć się po kilku użyciach. Jeśli ktoś zastanawia się, jaka mata najlepiej spełni swoje zadanie, powinien zaznajomić się z paroma prostymi zasadami wyboru tego produktu. O czym pamiętać podczas nabywania maty do ćwiczeń?

  1. Mata powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika. Najlepiej, jeśli jej długość jest odrobinę większa niż wysokość osoby ćwiczącej. Mata powinna być także odpowiednio szeroka.
  2. Bezproblemowe zwijanie maty to podstawa. Ta kwestia jest szczególnie ważna zwłaszcza dla miłośników ćwiczeń w plenerze czy turystyki pieszej, którzy chcą zabierać matę na wędrówki.
  3. Dobra mata to taka, którą da się łatwo wyczyścić. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań powinni postawić na maty w stylu eko, np. kauczukowe.
  4. Aby ułatwić transport maty, powinna być dodatkowo wyposażona w specjalną linkę czy paski. Pozwoli to zabezpieczyć matę przed nagłym rozwinięciem się, np. podczas pieszej wycieczki.

 

Materiał zewnętrzny