Zatkane uszy. Jak sobie z nimi poradzić?

​Uczucie zatkanych uszu jest bardzo nieprzyjemne. Czujemy lekki dyskomfort, a niekiedy nawet ból. Uszy mogą się zatykać w różnych sytuacjach np. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, podczas kataru. Dowiedzmy się zatem, jak sobie pomóc w takich sytuacjach.

Sposoby na zatkane uszy

Zatkane uszy to problem, który czasami przydarza się większości z nas. Skąd się bierze i jak sobie pomóc?

  • Przy katarze – nikt z nas nie lubi kataru. W trakcie infekcji pojawia się obrzęk śluzówki nosa, który może również objąć przewody słuchowe i doprowadzić do ich zamknięcia. Pojawia się wtedy uczucie zatkania uszu. Jak sobie z nim poradzić? Najlepiej sięgnąć po krople do nosa, które obkurczą śluzówkę. Możemy zastosować także inhalacje, które pomogą udrożnić zatkany nos, a dzięki temu odetkać uszy. Uwaga! Jeśli katar utrzymuje się zbyt długo, warto zasięgnąć porady u lekarza – mogło dojść do zapalenia zatok, a to może być szkodliwe dla naszego słuchu, bowiem gęsta wydzielina spływająca z zatok może doprowadzić do zapalenia ucha.
  • Przez zalegającą woskowinę – woskowina to naturalna wydzielina, która w normalnej ilości oczyszcza i nawilża zewnętrzny przewód słuchowy. Jednak gdy woskowiny jest zbyt dużo, może ona doprowadzić do zatkania uszu i osłabić  słuch. Do nadprodukcji woskowiny dochodzi u osób, które przebywają w zanieczyszczonym środowisku, w miejscach, gdzie jest duże zapylenie. Narażone są na to również osoby, które używają słuchawek wkładanych do ucha czy noszące aparaty słuchowe. Uszy zatykają się w czasie lotu, jazdy windą – zmiana ciśnienia powoduje przemieszczanie się czopa z woskowiny. Do przytkania może dojść także w trakcie kąpieli w basenie czy morzu, namoczona woskowina pęcznieje i zatyka uszy. Jak temu zaradzić? Jedynym rozwiązaniem problemu jest usunięcie nadmiaru zalegającej woskowiny. Nigdy nie używajmy jednak do tego patyczków higienicznych! One tylko wepchną woskowinę jeszcze głębiej do przewodu słuchowego. W celu jej usunięcia należy użyć specjalnych sprayów do czyszczenia uszu.
  • W czasie lotu samolotem – w czasie lotu czy jazdy windą dochodzi do szybkich zmian ciśnienia. Powietrze w dużej ilości dostaje się do przewodu słuchowego i uciska trąbkę Eustachiusza, zwęża ją na chwilę i dlatego odczuwamy chwilowe zatkanie ucha. W rozwiązaniu tego dyskomfortu może pomóc żucie gumy czy ssanie cukierka. Pobudza to produkcję śliny, dzięki czemu częściej przełykamy i uszy się odtykają. Ulgę może przynieść także ziewanie – w czasie tej czynności poruszamy żuchwą, która wspomaga ruch w okolicach ucha, pomaga to w odetkaniu przewodu słuchowego. W odetkaniu ucha może pomóc także użycie sprayu do czyszczenia uszu, który nawilży i rozpuści czop woskowiny.