Mleko dla dzieci – jaki rodzaj wybrać?

Mleko jest podstawowym elementem diety u każdego dziecka. Może występować ono w bardzo wielu formach, dopasowanych do jego potrzeb, stanu zdrowia, wieku, a także preferencji rodziców. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie alternatywy są do Twojej dyspozycji, przejdź do dalszej części artykułu.

Różne możliwości karmienia malucha

Mleko jako podstawa diety zarówno niemowlęcia, jak i starszego dziecka powinno być starannie wybierane. Jego obecność w żywieniu jest ważna, ponieważ stanowi ono nie tylko świetne źródło białka, które jest budulcem, ale także duże ilości wapnia, bez którego nie ma możliwości wytworzenia się silnego układu kostnego.

Mleko w diecie dziecka występować może w wielu formach. Przede wszystkim wyróżniamy dwa rodzaje:

  1. Mleko z piersi matki*,
  2. Mleko modyfikowane dla dzieci (tzw. mleko następne).

*Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt.

Mleko następne dla dzieci – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Jeśli chodzi o mleko dla dzieci, nie będące naturalnym pokarmem z piersi matki, to mamy możliwość wyboru spośród wielu możliwości. Przede wszystkim dzieli się je ze względu na wiek. Czasami zdarza się, że maluch nie może być karmiony naturalnie, z różnych powodów i wtedy należy wybrać mleko modyfikowane dla noworodków, które przystosowane jest do podawania tak małemu, delikatnemu organizmowi. Mleko dla dzieci po 6. miesiącu życia jest już znacznie bardziej popularne, gdyż wiele kobiet decyduje się po tym okresie na odstawienie od piersi. Warto wiedzieć, że pierwsze pół roku dziecka nie wymaga dokarmiania go innymi produktami, gdyż mleko jest dla niego wystarczającym produktem odżywczym. Po tym czasie dieta zazwyczaj jest rozszerzana.

Alergie pokarmowe na mleko u dziecka

Największy problem pojawia się, gdy dziecko cierpi na uczulenia pokarmowe. Mleko w proszku dla dzieci zawiera zwykle te same składniki co mleko krowie, przechodzi ono jednak procesy wysuszania, które pozwalają na uzyskanie sypkiej konsystencji. Oczywiście produkt ten pochodzi z wyselekcjonowanych hodowli, a normy uzyskania certyfikatu jakości są znacznie wyższe. Nie zmienia to jednak faktu, że alergeny pozostają takie same.

Mleko dla dzieci alergią pokarmową to m.in.

  • Mleko bez laktozy dla dzieci
  • Mleko modyfikowane dla dzieci ze skazą białkową

Co z tą laktozą?

Szczególnie popularne jest właśnie mleko dla dzieci z nietolerancją laktozy, gdyż jest to coraz częściej diagnozowany rodzaj uczulenia nawet u najmłodszych dzieci. Laktoza to cukier mleczny występujący w tym produkcie, który sam w sobie nie jest zły, jednak często powoduje alergie, które mogą objawiać się jako:

  • Bóle brzucha
  • Biegunkę
  • Wymioty
  • Skurcze brzucha

Pamiętaj – nieodpowiednio dobrane mleko może zaszkodzić!

Warto pamiętać, że wybieranie mleka następnego dla dzieci nie jest łatwą sprawą i należy bardzo ostrożnie do tego podchodzić. O pomoc w wyborze najlepiej poprosić lekarza lub farmaceutę, który stwierdzi jaki produkt będzie najbardziej odpowiedni dla konkretnego organizmu. Gdy zauważysz, że Twoje dziecko reaguje źle na jakiś rodzaj mleka, płacze po jedzeniu, wymiotuje, ma trudności z wydaleniem lub doskwierają mu częste biegunki – koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Powodem takiego samopoczucia u dziecka może być nieodpowiednio dobrany sposób żywienia, który koniecznie trzeba zmienić, by maluch mógł spokojnie dorastać.

 

Materiał zewnętrzny