Dobra butelka do karmienia

Karmienia dziecka to jeden z ważnych elementów dnia, zwłaszcza na samym początku. Przeważnie kobieta decyduje się na karmienie piersią, ale czasami sytuacja wymaga innego sposobu, czyli z wykorzystaniem butelki. Warto zatem wiedzieć, jak zabrać się za prawidłowe karmienie dziecka, dzięki czemu i rodzic, i maluch będą zadowoleni.

Jak często powinno podawać się dziecku mleko?

Jeszcze niedawno zalecenia mówimy o podawaniu pokarmu raz na trzy godziny (nawet w nocy). Obecnie specjaliści są zgodni co do tego, że powinno się przystawiać malucha do piersi lub podawać mu butelkę na żądanie.

Każde dziecko jest inne, więc rodzice muszą je sami poznać. Jedno będzie chciało częściej sięgać po mniejszej ilości pokarmu, inne będzie najadać się co te trzy godziny i to tak, że wystarczy mu na kolejne godziny. Potrzeba jedynie odrobiny cierpliwości i nauki.

Co zrobić z resztą porcji?

Warto zauważyć, że na opakowaniu mleka są podane wartości orientacyjne, więc nie można zakładać z góry, że dziecko na pewno tyle wypije lub że wypije za każdym razem dokładnie taką samą ilość. Niektóre maluchy zjadają więcej, inne mniej.

Czasami może zdarzyć, że dziecko wypije zaledwie kilka łyków, a kiedy indziej całą swoją porcję. Jeśli jednak prawidłowo przybiera na wadze i sami nie zauważamy u niego żadnych nieprawidłowości nie ma powodów do obaw.

A gdy dziecko pragnie za dużo?

A co w sytuacji odwrotnej, czyli gdy dziecko wypija znacznie więcej niż powinno według zaleceń? Tutaj znów należy je ważyć i sprawdzać, jak wygląda jego rozwój, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy wszystko wygląda prawidłowo, czy może konieczna będzie zmiana.

Chodzi bowiem, by nie doprowadzić ani do nadwagi ani do niedowagi malucha. Płacz bowiem nie zawsze musi być spowodowany głodem, ale nieodpowiednią temperaturą, chorobą, pełną pieluchą lub chęcią uwagi ze strony rodzica.

Kilka porcji mleka na zapas

Rodzice często zastanawiają się, czy warto przygotować mleko na zapas? Raczej nie ze względu na to, że mleko modyfikowane szybko się psuje i szybko dochodzi w nim do namnażania się bakterii, dlatego warto tego unikać lub korzystać z takiej opcji jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Trzeba je jednak od razu schłodzić i wstawić do lodówki, a przed podaniem jedynie podgrzać. Lepszym sposobem jest przygotowanie przegotowanej wody na zapas. Rozrabiamy w niej mleko i podgrzewany.

Czy mleko jest za zimne lub za gorące?

Mleko zawsze powinno osiągnąć temp. ok. 36 st. C. Jednak nie trzeba sprawdzać tego z użyciem specjalnego termometru. Wystarczy kilka kropel wylać na przegub dłoni i sprawdzić, czy jest ciepłe. Przez podaniem warto jednak jeszcze je przemieszać, by osiągnęło taką samą temperaturę w każdym miejscu.

butelka do karmienia

Wybór idealne butelki

Gdy planujemy karmić z użyciem butelki, potrzebujemy także odpowiedniego pojemnika, który pozwala na szybsze ogrzanie czy schłodzenie pokarmu w razie potrzeby.

Dzięki temu będzie w nim mniej bakterii, a więcej wartości odżywczych koniecznych dla dziecka. Poza tym dobrej jakości butelka do karmienia zadba o to, by nie powstawały gorące punkty.

Butelka jak pierś

Wiadomo, że dziecko najlepiej czuje się blisko matki, blisko jej piersi. Dlatego butelka powinna posiadać taki kształt, dzięki czemu maluch może samodzielnie utrzymywać butelkę, a nawet szybciej spożywać pokarm niż w przypadku tradycyjnych butelek. Dzięki temu kobieta nie będzie miała też problemu z pozostawieniem dziecka pod opieką innej osobą podczas koniecznego wyjścia.

Poza tym taki kształt pozwala na szybszy powrót do karmienia piersią. Wiadomo bowiem że czasami z różnych powodów kobieta musi na chwilę przerwać karmienie taką metodą (np. ze względu na bolące brodawki lub zażywanie leków). Dzięki butelce Nanobebe dziecko się nie rozleniwi i będzie w stanie wrócić do karmienia piersią.

Co w przypadku, gdy dziecko więcej je w nocy niż w dzień?

Dziecko początkowo nie odróżnia dnia od nocy, więc nic dziwnego w tym, że może chcieć częściej jeść w nocy, a dzień przesypiać.

Jednak przed upływem miesiąca powinno wrócić to do normy, zwłaszcza gdy trochę w tym pomożemy, np. przez to, że w nocy skupimy się jedynie na przebraniu i nakarmieniu bez zagadywania czy włączania światła. Za to w ciągu dnia warto odsłonić zasłony, rozmawiać i bawić się z malcem, dzięki czemu dziecko szybciej zrozumie, że noc służy do spania.

Karmić na siedząco czy leżąco?

Kolejną kwestią jest także to, w jakiej pozycji najlepiej karmić dziecko tak, by było mu wygodnie, a jednocześnie, by się nie zakrztusił. Nie powinno się zdecydowanie karmić malucha na leżąco w łóżeczku.

Lepiej wziąć go na ręce w pozycji podobnej do tej, w której podaje mu się pierś. Dzięki temu zmniejszymy możliwość zakrztuszenia się. W takiej pozycji może go karmić zarówno matka, jak i ojciec czy inna osoba.

Dobrej klasy butelki do karmienia znajdziesz tutaj: https://www.nanobebe.pl