Kąpiel malucha - jaką wanienkę wybrać? Polecane wanienki dla niemowląt

Dobór wanienki dla malucha powinien zależeć od co najmniej kilku czynników. Zastanawiasz się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? W poniższym artykule podpowiadamy, jaka wanienka dla noworodka sprawdzi się najlepiej. Sprawdź nasze porady!

Kąpiel to rytuał, do którego maluch musi się przyzwyczaić, a niestety czasami bywa to trudne. Oczywiście wiele zależy od kwestii indywidualnych, jednak niejeden rodzic ma problem z wykąpaniem dziecka w spokojnej, przyjemnej atmosferze. Niemowlętom zdarza się reagować bardzo negatywnie na zmiany temperatury tuż po kąpieli i w trakcie suszenia. Jeśli jednak dobierzemy odpowiednie akcesoria i kosmetyki, możemy sprawić, że ten rytuał będzie bardziej komfortowy i przyjemny dla malucha. Jednym z elementów, który może w tym pomóc, jest wanienka.

Wanienki dla niemowląt – jak wybrać odpowiednią?

Wanienka powinna być nie tylko wygodna w użyciu dla rodzica, ale również odpowiednio dopasowana wymiarowo m.in. do wieku dziecka i wykonana z bezpiecznych materiałów. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy dobieraniu wanienki?

Rozmiar

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla niemowlęcia, ale także dla opiekunów, aby ułatwić im wykąpanie malucha. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki, warto wybrać model, który sprawdzi się aż do pierwszego roku życia dziecka. Później będzie można wymienić wanienkę na nieco większą. Niektóre warianty mają kompaktowy design, co docenią szczególnie właściciele małych mieszkań. Przykładem może być wielokrotnie nagradzana wanienka Shnuggle – niewielka, o ergonomicznym kształcie i z wykonanym z pianki podparciem dla malucha.

Foto: materiały Partnera

Dodatkowe udogodnienia

Jednym z elementów, który również może ułatwić korzystanie z tego typu akcesoriów, jest odpływ. Wylewanie wody od góry nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli jest jej sporo, a wanienka nie jest lekka lub nie ma wygodnych uchwytów, za które można ją złapać. Odpływ znacznie ułatwia opróżnienie jej po skończonej kąpieli.

Świetną propozycją dla często podróżujących rodziców lub tych, którym zależy na zaoszczędzeniu miejsca np. w małym mieszkaniu, może być też wanienka turystyczna, którą składa się na płasko.

Możliwość regulacji wysokości również jest istotna, a szczególnie z perspektywy opiekuna. W ofertach wielu marek można znaleźć wanienki ze stojakiem, które umożliwiają kąpanie dziecka w wygodnej dla rodzica pozycji stojącej. Stojak można dopasowywać w zależności od wzrostu rodzica tak, aby wanienka znajdowała się na idealnej wysokości. Ciekawym rozwiązaniem jest akcesorium dwa w jednym, które łączy w sobie wanienkę z przewijakiem. Dzięki połączeniu tych funkcji można zyskać więcej miejsca w domu. Dodatkowo jeśli akurat nie będziemy korzystać z wanienki można ją łatwo złożyć.

Foto: materiały Partnera

Materiał

Większość wanienek dla niemowląt dostępnych na rynku jest wykonanych z plastiku – materiału niedrogiego i łatwego w eksploatacji. Podczas kąpieli ma on ma styczność z wrażliwą skórą dziecka. W związku z tym warto mieć na uwadze, że powinien być to plastik najwyższej jakości, który będzie odporny na wysoką temperaturę i nie wywołuje żadnych alergii. Dlatego podczas porównywania produktów tak ważne jest, by zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa dla dziecka, którymi opatrzono daną wanienkę. Mowa tutaj przede wszystkim o certyfikacie Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, ateście Państwowego Zakładu Higieny czy Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Foto: materiały Partnera

Jak przygotować kąpiel dla dziecka?

Podczas przygotowywania kąpieli dla dziecka, trzeba pamiętać, aby temperatura wody była zbliżona do temperatury ciała, czyli około 37 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze dziecko będzie miało zapewniony komfort cieplny.

Jeśli zadbasz o odpowiedni dobór wanienki i idealną temperaturę wody, kąpiel może przebiec w naprawdę przyjemnej atmosferze. Przed zakupem powinieneś wziąć też pod uwagę własny komfort – to równie ważne!

Artykuł partnera