Niska masa urodzeniowa noworodka – przyczyny i leczenie

Powody niskiej masy urodzeniowej u dzieci mogą być różne. Jednak niemal w każdym przypadku zjawisko to nie jest przyczyną innych powikłań, a dzieci z niską masą urodzeniową szybko doganiają wagą swoich rówieśników. Co zrobić, by dzieci z hipotrofią szybko przybierały na wadze?

Kiedy dziecko rodzi się z niską wagą, mówimy o hipotrofii. Malec, który nie osiągnął w czasie ciąży typowego rozmiaru i waży mniej niż 2500 g, nazywany jest w terminologii medycznej hipotrofikiem. Warto wiedzieć, że to zjawisko występuje dość często i wcale nie musi być groźne.

Co jest powodem hipotrofii noworodków?

Jedną z najczęstszych przyczyn niskiej masy urodzeniowej jest wcześniactwo. Bezpośrednie powody hipotrofii są wówczas oczywiste. W przypadku noworodków, które rodzą się w przewidzianym terminie, ich niska masa urodzeniowa może być wypadkową rozmiaru – dzieci, które są mniejsze, zazwyczaj mniej ważą. Gorzej, jeśli hipotrofia jest asymetryczna, czyli waga dziecka jest nieproporcjonalna do jego wielkości, co w praktyce oznacza, że tułów jest wyjątkowo mały, zaś główka i nóżki mają rozmiary prawidłowe.

Niską masę urodzeniową noworodków daje się przewidzieć, obserwując rozwój płodu w ostatnich tygodniach ciąży. W co drugim przypadku niedowagę można leczyć jeszcze w łonie matki. Często jednak podejmuje się odpowiednie działania zaraz po urodzeniu. Lekarz podejmuje decyzję, czy w danym przypadku konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Powodem zaburzenia masy urodzeniowej jest na przykład częściowe odklejenie się łożyska lub zakrzepica naczyń łożyskowych. Inne przyczyny to infekcje, nadciśnienie, cukrzyca, czy choroby serca lub nerek u mamy. W przypadku ciąży mnogich prawdopodobieństwo hipotrofii zwiększa się. Ryzyko niedowagi jest również większe u kobiet palących i nadużywających alkoholu.

Co zrobić, by dzieci szybko przybierały na wadze?

Receptą jest oczywiście prawidłowe odżywianie i skuteczne przeciwdziałanie infekcjom, które mogłyby zahamować prawidłowy rozwój dziecka. W przypadku wad wrodzonych, takich jak nieprawidłowości układu pokarmowego, hipotrofię leczy się farmakologicznie. Odpowiednie preparaty mogą pomóc noworodkom, których niedowaga jest przyczyną wcześniactwa. Dostępne na stronie ffbaby.pl środki przeznaczone są dla dzieci, u których hipotrofia występuje z różnych przyczyn. W sytuacji, gdy niedowaga spowodowana jest zaburzeniami genetycznymi, konieczna może okazać się operacja korygująca. W większości przypadków hipotrofia nie utrzymuje się jednak długo i daje się ją łatwo pokonać.

 

Materiał zewnętrzny