Dzieci i muzyka: Korzyści płynące z muzyki w rozwoju dziecka

Śpiew i muzyka odgrywają ważną rolę w naszej kulturze. Muzyka jest obecna w wielu aspektach naszego życia: w teatrze, telewizji, filmach, kultu, świętach, obchodach i uroczystościach rządowych i wojskowych. W domu muzyka może stać się częścią naszej kultury rodzinnej - naturalną częścią naszych codziennych doświadczeń.

Od urodzenia rodzice instynktownie używają muzyki do uspokojenia i ukojenia dzieci, do wyrażania miłości i radości oraz do zaangażowania i interakcji. Rodzice mogą korzystać z tych naturalnych instynktów, ucząc się, jak muzyka może wpływać na rozwój dziecka, poprawiać umiejętności społeczne i przynosić korzyści dzieciom w każdym wieku.

Muzyka i mózg: Korzyści płynące z muzyki

Badanie przeprowadzone w 2016 roku na Uniwersytecie Southern California's Brain and Creativity Institute wykazało, że doświadczenia muzyczne w dzieciństwie mogą rzeczywiście przyspieszyć rozwój mózgu, szczególnie w zakresie nabywania umiejętności językowych i czytania. Według National Association of Music Merchants Foundation (Fundacja NAMM), nauka gry na instrumencie może poprawić naukę matematyki, a nawet zwiększyć liczbę punktów SAT.

Ale osiągnięcia akademickie nie są jedyną korzyścią z edukacji muzycznej i ekspozycji. Muzyka zapala wszystkie obszary rozwoju dziecka i jego zdolności do gotowości szkolnej, w tym intelektualną, społeczno-emocjonalną, motoryczną, językową i ogólną umiejętność czytania i pisania. Pomaga ciału i umysłowi pracować razem. Narażenie dzieci na muzykę podczas wczesnego rozwoju pomaga im w nauce dźwięków i znaczeń słów. Taniec do muzyki pomaga dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne, pozwalając im jednocześnie ćwiczyć umiejętność wyrażania siebie. W przypadku dzieci i dorosłych muzyka pomaga wzmocnić zdolności pamięciowe.

Poza korzyściami rozwojowymi, mówiąc wprost: muzyka przynosi nam radość. Wystarczy pomyśleć o wysłuchaniu dobrej piosenki w samochodzie z opuszczonym oknem w piękny dzień. To jest radość.

Gry muzyczne dla dzieci wszystkich wieków

Dzieci w każdym wieku wyrażają się poprzez muzykę. Nawet młode niemowlęta kołyszą się, odbijają się lub poruszają rękami w odpowiedzi na muzykę. Wiele przedszkolaków tworzy piosenki i bez świadomości własnej śpiewa sobie podczas zabawy. Dzieci w szkole podstawowej uczą się wspólnie śpiewać w grupie i ewentualnie uczą się grać na instrumencie muzycznym. Starsze dzieci tańczą do muzyki swoich ulubionych zespołów i wykorzystują muzykę do nawiązywania przyjaźni i dzielenia się uczuciami. Spróbuj tych zajęć i zabaw z dziećmi, aby doświadczyć przyjemności i nauki, które przynosi muzyka.

Niemowlęta i muzyka: Niemowlęta rozpoznają melodię piosenki na długo przed zrozumieniem słów. Cicha muzyka w tle może być kojąca dla niemowląt, szczególnie w czasie snu. Głośne tło muzyczne może przesadzać z niemowlęciem, podnosząc poziom hałasu w pomieszczeniu. Śpiewaj proste, krótkie piosenki dla niemowląt. Spróbuj wymyślić jedną lub dwie linijki o kąpieli, ubieraniu się lub jedzeniu, aby zaśpiewać im podczas wykonywania tych czynności. Znajdź więcej zajęć z nauki muzyki dla niemowląt.

Działalność muzyczna dla niemowląt

Klasa dla niemowląt w Bright Horizons w Wellesley uczestniczy w zajęciach muzycznych z udziałem różnych instrumentów i śpiewu zarówno w języku angielskim jak i hiszpańskim. Odwiedź naszą stronę internetową Wellesley, MA opieki nad dziećmi.

Maluchy i muzyka: Maluchy uwielbiają tańczyć i poruszać się do muzyki. Kluczem do muzyki dla maluchów jest powtarzalność, która zachęca do nauki języka i zapamiętywania. Głupie piosenki powodują, że maluchy się śmieją. Spróbuj zaśpiewać znajomą piosenkę i wstawić głupie słowo w miejsce właściwego słowa, jak "Maryja miała małego pajączka" zamiast baranka. Niech dzieci odtwarzają rytmy, klaszcząc lub stukając w przedmioty.

Przedszkolaki i muzyka: Przedszkolaki lubią śpiewać tylko po to, by być śpiewanym. Nie są oni świadomi swoich możliwości i większość z nich jest chętna do tego, by ich głosy ryczały. Lubią piosenki, które powtarzają słowa i melodie, używają rytmów o określonym rytmie i proszą o coś do zrobienia. Przedszkolaki lubią przedszkolne rymowanki i piosenki o znanych im rzeczach, takich jak zabawki, zwierzęta, zabawy i ludzie. Lubią też zabawy palcami i bzdury rymowane z akompaniamentem muzycznym lub bez niego.

Dzieci w wieku szkolnym i muzyka: Większość małych dzieci w wieku szkolnym jest zaintrygowana piosenkami śpiewanymi przez dzieci, które wymagają liczenia, literowania lub zapamiętywania sekwencji wydarzeń. Dzieci w wieku szkolnym zaczynają wyrażać swoje upodobania i nie lubią różnych rodzajów muzyki. Mogą wyrazić swoje zainteresowanie edukacją muzyczną, np. lekcjami muzyki dla dzieci.

Nastolatki i muzyka: Nastolatki mogą wykorzystywać doświadczenia muzyczne do nawiązywania przyjaźni i odróżniania się od rodziców i młodszych dzieci. Często chcą spędzać czas i słuchać muzyki po szkole z grupą przyjaciół. Pamiętasz te dni zespołów piwnicowych i garażowych? Nastolatki często są bardzo zainteresowane wzięciem lekcji muzyki lub graniem w zespole.

Nie ma żadnej wady w łączeniu dzieci i muzyki poprzez zabawę. Jesteśmy w stanie cieszyć się korzyściami płynącymi z muzyki od momentu narodzin. Chociaż dobra dawka Mozarta prawdopodobnie nie zwiększa naszej mocy mózgu, jest przyjemna i piękna. Od czystej przyjemności słuchania kojących dźwięków i rytmicznych harmonii, po zdobycie nowych umiejętności językowych i społecznych muzyka może ożywić i wzbogacić życie dzieci i ludzi, którzy się nimi opiekują.

Zobacz także: Majka Jeżowska teksty i tłumaczenia piosenek