Bajki na dobranoc dla najmłodszych? Wypróbuj audiobooki dla dzieci

Codzienne, regularnie czytanie dziecku ma pozytywny wpływ na rozwój malucha. Przyspiesza nie tylko proces mówienia pierwszych słów, ale również działa kojąco i uspokajająco na dziecko, które układamy do snu. Czym sugerować się w doborze bajek dla najmłodszych? Dobrym rozwiązaniem jest odtworzenie bajki z audiobooka. Sprawdź, które pozycje sprawdzą się dla Twojego dziecka.

Klasyka bajkowa dla małych i dużych

Co powinniśmy czytać dzieciom? Każdą bajkę, która według nas jest odpowiednia dla naszego dziecka. Na początek warto wypróbować sprawdzone pozycje z klasyki dziecięcej literatury. Rozpocznij od Baśni Andersena, takich jak "Brzydkie kaczątko", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Calineczka" czy "Dziewczynka z zapałkami". To książki i opowiadania odpowiednie dla dzieci w każdym wieku, a przy tym niosące pozytywne przesłanie i morał. Starsze dzieci, znają już swoich ulubionych bohaterów, może zainteresować seria bajek o Kubusiu Puchatku. Sympatyczny Miś, w towarzystwie swoich nieodłącznych kompanów - Prosiaczka, Krzysia i Kłapouchego, to od lat ulubione postacie przedszkolaków.

Znane i lubiane serie

Dzieci bardzo chętnie zaczytują się w kultowej serii "Kicia Kosia", dedykowanej już dla przedszkolaków. Dla niemowlaków i starszych warto czytać opowieści z bohaterem Pucio, który uczy się mówić, odwiedza lekarza czy zostaje kucharzem. To świetna seria na początek przygody z czytaniem dziecku, ze względu na zabawy logopedyczne i wspieranie rozwoju mowy u najmłodszych dzieci.

Nieco starsze dzieci możemy wprowadzić w świat fantasy i magii, proponując np. kultową serię z Harrym Potterem. Opowieści ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa zachęcą do czytelnictwa nawet największego mugola... Fani fantasy mogą kontynuować drogę z powieściami Sapkowskiego lub historią Władcy Pierścienia.

Pozwól swojemu dziecku wybrać samodzielnie bajkę na dobranoc. Jeżeli po raz kolejny chciałby posłuchać pasjonującej historii o Calineczce, uszanuj jego decyzję. Czytanie bajek powinno być dla was przyjemnością i relaksem przed wieczornym snem, a nie przykrym obowiązkiem. Dziecko przymuszane do słuchania historii, które go nie interesują, nie będzie natomiast łaskawym odbiorcą. Daj mu wpływ na rozwój jego dziecięcej wyobraźni. Jeżeli jesteś znużony powracaniem znów do tej samej pozycji, pomyśl o książkach w formie audiobooków.

Bajki w formie audiobooka

Jeżeli brak Ci pomysłu na kolejną pozycję czytelniczą, lub szukasz alternatywy dla codziennego czytania skorzystaj z bajek w formie audiobooka. Wybierz darmowe audiobooki dla dzieci i zadbaj o spokojny sen swojego maluszka, a także chwilę wytchnienia dla siebie. W sieci znajdziesz mnóstwo pozycji literackich, począwszy od klasycznych tytułów, jak i popularne nowości.

Audiobooki możesz odtwarzać zarówno przed wieczornym snem, jak i w trakcie dnia, jako formę wyciszenia dla dziecka. U młodszych dzieci słuchanie audiobooka możesz wprowadzić przed popołudniową drzemką. U starszych, jako element zabawy i nauki. Po wysłuchanym nagraniu możesz poprosić dziecko o streszczenie fabuły bajki lub zadać mu kilka pytań, związanych z usłyszaną historią.

Czy warto czytać dzieciom?

Wiele osób zastanawia się, czy codzienne czytanie rzeczywiście wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Jak pokazują liczne badania, a także opinie nauczycieli i pedagogów, codzienne czytanie przyspiesza rozwój mowy u malucha, wpływa na kreatywność i wyobraźnię najmłodszych. Czytanie rozbudza ciekawość dziecka, usprawnia jego pamięć. Książki (także w formie audiobooków) to doskonała skarbnica języka, dzięki której mały człowiek poznaje znaczenie nowych słów i powiększa zasób słownictwa.

Szczególnie w dobie nadmiernej ekspozycji na obraz-video w postaci telewizji, gier wideo, telefonów czy tabletów, dbałość o słowo czytanie jest tak ważne. Rozwijanie czytelnictwa pozytywnie wpływa na kontakty międzyludzkie, usprawniając komunikację i wymianę poglądów. Książki i słuchowiska rozbudzają wyobraźnię, którą ograniczają elektroniczne gadżety, Internet i elektronika.

Wspólne czytanie lub słuchanie książek poprawia również relacje i więzi między rodzicem a dzieckiem. Warto uczynić z tego codzienny rytuał i zaangażować w ten czas wszystkich członków rodziny.

Artykuł partnera