Czym zająć swoje dziecko?

Z pewnością niejednokrotnie młodzi rodzice doświadczają sytuacji, kiedy ich pociecha jest nadto pobudzona i ciężko w jakikolwiek sposób coś na to poradzić. Dzieci okazując chęć zabawy często biegają, krzyczą i nie dadzą się uspokoić. Istnieją na to sposoby, jednak niektóre zależne są od czasu, jaki posiadają rodzice. Inne z nich mogą za bardzo wciągnąć dziecko tak, że zbyt często będzie chciało do tego wracać. Trudno jednak jest znaleźć złoty środek, ponieważ zależne jest to od indywidualności naszego malucha.

Telefon - czy to na pewno dobry pomysł?

Coraz częściej obserwowanym zjawiskiem staje się zajmowanie dziecka smartfonem. Nie mając czasu na wspólną zabawę instalujemy na telefon gry lub bajki, a następnie zostawiamy maluchowi i odchodzimy. Ta czynność powinna być wykonywana tylko i wyłącznie w drodze wyjątku, a my jako rodzice powinniśmy często ją kontrolować. Dziecko w krótkim czasie jest w stanie się od tego uzależnić, przez co później nie będzie chciało wyjść na zewnątrz, gdyż będzie zbyt zajęte i leniwe. Nie jest to jednak jedyny powód. Oddając telefon w ręce młodej, niczego nieświadomej osoby, możemy narazić się na przypadkowe zainstalowanie wirusów lub też wykonanie niepożądanych przez nas operacji. W momencie, w którym dziecko dowie się jak pobierać gry, może zacząć pobierać te płatne, przez co nabije nam spory rachunek.

Zabawki, które bawią i uczą

Jak wiadomo, najlepszym zajęciem dla młodych osób są zabawki. Aby dobrze spożytkować czas dziecka warto zainwestować w coś, co również pozwoli rozwinąć jego wyobraźnię. Aktualnie na rynku występuje szeroka gama zabawek dla każdego. Przykładowymi mogą być zabawki playmobil, które związane są z codziennymi zawodami i budowlami, przez co jednocześnie mogą rozwinąć pasję i zainteresowania w danym kierunku u dziecka. Należą do nich między innymi samoloty czy statki, do których dodawane są figurki pracowników i pasażerów, więc maluch może bez problemu wcielić się w pilota lub marynarza. Innymi takimi zabawkami mogą być klocki, modele do sklejania czy też zabawkowe zestawy kuchenne, lekarskie, mechaniczne.

Sposoby na wspólną zabawę

Dla każdego syna lub córki istotne jest spędzanie czasu wspólnie z rodzicem. Nawet jeśli nam tego nie mówią, to i tak potrzebują. Warto jest mieć przy sobie swoje dziecko podczas większości czynności, ponieważ w ten sposób uczy się różnych rzeczy. Dlatego też powinniśmy pozwalać im obserwować lub podać coś podczas przykładowego gotowania obiadu czy naprawie samochodu. Odnośnie zabawy, bardzo ciekawym zajęciem będzie wspólne robienie pieczątek z ziemniaków oraz malowanie rączkami. Organizacja pokazu mody, zrobienie toru przeszkód, gra w warcaby i szachy to tylko kilka pomysłów na spędzanie czasu razem.

Aktywność fizyczna jako klucz sukcesu

Jeżeli nasze dziecko biega po domu ze względu na nadmiar sił i brak ruchu, zawsze możemy wziąć go na stadion lub długi spacer po parku. Nie jest to może najwygodniejsza opcja, jednak pożyteczna dla obu stron, ponieważ rodzice w ten sposób też mogą się rozerwać i dotlenić. Sposobów na aktywność fizyczną jest wiele. W lecie rower, boisko i basen, a w zimie lodowisko lub stoki narciarskie. Istnieje spora szansa, że takie wspólne wypady w przyszłości zachęcą malucha do uprawiania jakiegoś sportu.

Artykuł partnera