Jak nie zbankrutować, kupując zabawki

Jeżeli przywiązujesz wagę do tego, czym bawi się Twoje dziecko i starasz się wybierać dla niego dobre jakościowo i mądre zabawki, to wiesz, że często stanowią one całkiem spory wydatek. Podpowiadamy, co zrobić, by zakup zabawek był mniej odczuwalny dla twojej kieszeni.

Dobra zabawka to taka, która po kilku dniach nie trafia do przysłowiowego kąta i nadal wzbudza zainteresowanie u dziecka. Aby tak się stało, nie tylko musi być atrakcyjna wizualnie, ale też dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Powinna również posiadać walor edukacyjny, czyli nie tylko dostarczać przyjemności, ale również wspomagać rozwój dziecka na różnych płaszczyznach. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że zabawa jest najbardziej efektywną formą nauki.

Czy warto kupować markowe zabawki?

Wybierając zabawki dla dziecka, często stajemy przed dylematem, czy warto inwestować w drogie zabawki markowych producentów, skoro na rynku jest cała masa tańszych produktów. Chociaż zdarzają się wyjątki, to niestety najczęściej jest tak, że jakość idzie w parze z ceną. Często warto nieco dopłacić i mieć pewność, że zabawka przetrwa nawet najbardziej szalone pomysły naszych dzieci. Producenci z ugruntowaną pozycją na rynku stawiają przede wszystkim na jakość zabawek, dbając przy tym o to, by stymulowały one rozwój dzieci. Zabawki niektórych firm mają wręcz opinię niezniszczalnych i często, gdy maluch z nich wyrasta, służą nie tylko jego rodzeństwu, ale są przekazywane kolejnym dzieciom. Takie zabawki można też z łatwością odsprzedać, odzyskując dzięki temu część zainwestowanych pieniędzy.

Gdzie szukać okazji?

Porządne, dobrej jakości zabawki edukacyjne wcale nie muszą być drogie. Wystarczy wiedzieć, gdzie i kiedy można spodziewać się okazji. Okres przed Świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocą, Black Friday czy Dzień Dziecka - to właśnie wtedy sklepy, zarówno stacjonarne, jak i internetowe, prześcigają się z promocjami. Warto jednak już wcześniej śledzić ceny interesujących nas zabawek, żeby nie okazało się, że promocje te są tylko pozorne, oraz mieć na uwadze fakt, że już pod koniec listopada ceny zabawek zaczynają wzrastać. Jeżeli dobrze zaplanujesz zakupy, możesz kupić markowe zabawki w cenach nawet kilkadziesiąt procent niższych, niż ceny katalogowe. Warto odwiedzać też serwisy ogłoszeniowe, gdzie często można znaleźć nowe zabawki w dobrych cenach. Po świętach pojawia się tam wysyp ogłoszeń ze zdublowanymi czy nietrafionymi prezentami, dzięki czemu można uzyskać naprawdę korzystne ceny. A jeżeli nadal nie są one dla nas satysfakcjonujące, można rozejrzeć się za zabawkami używanymi. Często wyglądają one jak nowe, nie mają żadnych śladów użytkowania, a ich ceny są dużo bardziej atrakcyjne.

Jak i gdzie sprzedawać używane zabawki?

Nawet te najbardziej lubiane i najchętniej używane zabawki z czasem tracą na atrakcyjności lub po prostu dzieci z nich wyrastają. Jeśli tylko są kompletne i w dobrym stanie, warto pomyśleć o ich odsprzedaży. Nie tylko odzyskamy w ten sposób część pieniędzy, ale również zyskamy nieco więcej miejsca w pokoju dziecięcym. Największą popularnością cieszą się używane zabawki markowych producentów, takich jak Fisher Price, V-tech czy Dumel. Podobnie jest z klockami Lego - w tym przypadku najlepiej sprzedają się kompletne zestawy, zwłaszcza te sprzed kilku czy kilkunastu lat, niedostępne w regularnej sprzedaży (oryginalne opakowanie i instrukcja dodatkowo podnoszą rynkową wartość zestawu). Z łatwością sprzedasz też jeździki, hulajnogi czy rowerki, z których dzieci stosunkowo szybko wyrastają, dzięki czemu zazwyczaj są one w dobrym stanie.

Gdzie najlepiej sprzedawać zabawki? Możesz oczywiście spróbować sprzedać je znajomym lub wstawić je do komisu, ale często jest to dość kłopotliwe i zajmuje dużo czasu. Znacznie efektywniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż używanych zabawek na portalu ogłoszeniowym Pokato.pl. przez Internet. Z powodzeniem możesz sprzedawać tam używane zabawki dla dzieci i niemowląt.  Doskonałym okresem na sprzedaż zabawek jest koniec listopada i początek grudnia - zainteresowanie zabawkami jest wtedy największe, a część rodziców, ze względów ekonomicznych, wybiera produkty używane.

Serwis ogłoszeniowy Pokato.pl to doskonałe miejsce na sprzedaż nie tylko używanych zabawek, ale też wózków, fotelików, ubranek i różnego rodzaju akcesoriów dziecięcych. Dzieci szybko z nich wyrastają, więc spora część tych rzeczy nie nosi nawet śladów użytkowania i z powodzeniem może posłużyć kolejnym maluchom. W przeciwieństwie do komisów czy innych tego typu portali Pokato.pl jest serwisem całkowicie bezpłatnym, co oznacza, że nie ponosisz żadnych opłat ani za wystawienie ogłoszenia, ani za sprzedaż konkretnych przedmiotów. Dzięki temu kwota, jaką uzyskasz ze sprzedaży, trafia w całości do Twojego portfela, a Ty zyskujesz środki na zakup kolejnych zabawek czy innych przedmiotów dla Twojego dziecka.