Czy we Wrocławiu będzie refundowane in vitro?

W wielu miastach w całej Polsce zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego in vitro po zlikwidowaniu rządowego programu wspierania zapłodnienia tą metodą, są finansowane z kas samorządowych. Wrocław jak na razie do tego grona nie dołączył, ale w przyszłości może się to zmienić.

Odrzucenie projektu Nowoczesnej

Jeszcze w 2016 roku radni Wrocławia należący do klubu Nowoczesna złożyli projekt finansowania procedury in vitro z miejskiego budżetu. W lutym odbyła się kolejna dyskusja na ten temat oraz głosowanie radnych.

Projekt zakładał wprowadzenie dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro na lata 2017-2019. Miał ruszyć od 1 stycznia 2017 roku, a rocznie obciążałby budżet miasta na 2,1 mln zł. Mogłoby z niego skorzystać 420 par, z których każda otrzymałaby na leczenie w odpowiedniej klinice kwotę 5 tys. zł. Radni pod projektem uchwały zebrali ponad 6 tys. podpisów mieszkańców.

Od kiedy rząd wycofał się z programu leczenia niepłodności, tysiące osób w całej Polsce mające nadzieję na poczęcie dziecka metodą zapłodnienia pozaustrojowego, pozostały kompletnie bez wsparcia państwa.

Na sesji radnych, podczas której głosowano nad projektem finansowania in vitro, pojawili się działacze Akcji Katolickiej. Protestowali oni przeciwko finansowaniu przez miasto procedury in vitro, jako niezgodnej z nauczaniem Kościoła Katolickiego. Ostatecznie większość radnych we Wrocławiu opowiedziała się przeciwko finansowaniu zapłodnienia pozaustrojowego z miejskiego budżetu.

Wniosek PO

Prof. Alicja Chybicka, kandydatka na przyszłą prezydent Wrocławia, wraz z członkami Platformy Obywatelskiej złożyła wnioski do przyszłorocznego budżetu miasta, wśród których ważne miejsce zajmuje in vitro. Postuluje ona, aby powstał program „Wrocław kocha swoje dzieci”, w ramach którego można byłoby wprowadzić refundację zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Na ten cel PO wraz z panią profesor chcieliby przeznaczyć z budżetu miasta kwotę 2 mln zł. Czy pomysł zostanie zaakceptowany w Radzie Miasta, czy też podobnie jak wcześniejszy projekt Nowoczesnej przepadnie podczas głosowania radnych? Na jakiekolwiek decyzje w tej sprawie będzie trzeba jeszcze poczekać.

Jeśli dojdzie do tego, że Wrocław zechce dofinansowywać z kasy miejskiej procedurę in vitro, na pewno miasto będzie musiało ogłosić konkurs dla klinik, które będą mogły realizować program zapłodnienia pozaustrojowego. Która to będzie klinika leczenia niepłodności - Wrocław podejmie taką decyzję w swoim czasie, ale do wyboru ma wiele doświadczonych klinik, które od lat prowadzą programy in vitro dla swoich pacjentów.

 

Materiał zewnętrzny