Co powinna jeść karmiąca mama?

Zastanawiasz się nad karmieniem swojego dziecka piersią? Jeśli zdecydowałaś się karmić swoje dziecko piersią, pierwszą rzeczą, o której myślisz jest to, jakie pokarmy możesz spożywać. Nie jest zaskoczeniem, że Twoja codzienna dieta ma znaczący wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu. Jest to szczególnie prawdziwe po porodzie i ciąży. Dowiedz się, co należy jeść podczas karmienia piersią.

Jakie pokarmy można jeść podczas karmienia piersią?

Nie ma jednej reguły, której powinnaś przestrzegać. Wszystko zależy od tego, co jesz, np. dla wegetarian jest to bardzo ważne. Ważne jest również, abyś była świadoma wszelkich alergii lub innych problemów zdrowotnych, które możesz mieć Ty lub Twoje dziecko. Powinnaś również wiedzieć, jak Twoje dziecko reaguje na niektóre pokarmy.

Ważne jest, aby pamiętać, że karmienie piersią nie powinno być traktowane jako dieta eliminacyjna. Mogłoby to spowodować zakłócenia w funkcjonowaniu Twojego organizmu. Możesz również dostosować ilość kalorii w posiłkach do swoich potrzeb. Nie musisz martwić się o gotowanie, jeśli chcesz skupić się na swoim dziecku. Nie musisz martwić się o gotowanie, jeśli chcesz całkowicie skupić się na swoim dziecku. Dziecko będzie gotowe do karmienia piersią.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste, takie jak makaron i chleb razowy lub pełnoziarnisty powinny być głównym składnikiem Twojej codziennej diety. Ważne są również kasze, takie jak gryczana czy jęczmienna. Są one również bogate w minerały takie jak żelazo i magnez. Zawierają również dużo witamin z grupy B, które są ważne dla kobiet, które właśnie urodziły. Witaminy te mają pozytywny wpływ na układ nerwowy.

Warzywa i owoce

Jedz owoce i warzywa co najmniej raz dziennie. Znajdziesz w nich mnóstwo witamin, minerałów i błonnika. Twój organizm będzie mógł dzięki nim szybciej się regenerować. Nie musisz ograniczać swojego wyboru.

Produkty mleczne

Produkty mleczne powinny być spożywane, jeśli nie masz problemów zdrowotnych. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do produktów, które zawierają żywe kultury bakterii. Mają one największy wpływ na Twój organizm i zdolność funkcjonowania Twojego malucha. Nie zapominaj o mleku, twarogu, kefirze i jogurcie. Produkty mleczne zawierają dużo wapnia i białka. Te dwa składniki są odpowiedzialne za budowę kości, zębów i mięśni u dziecka.

Więcej porad żywieniowych i przepisów znajdziesz na stronie myketodiet.pl

danie rybne

Mięso i ryby

Czy jesz mięso? Spróbuj kilka razy w tygodniu chudych mięs, najlepiej drobiu. Możesz też sięgnąć po wysokiej jakości, sprawdzone wędliny. Można też przygotować własny pieczony schab. Wiele wędlin kupowanych luzem zawiera zbyt dużo soli i konserwantów.

Nie powinnaś rezygnować z ryb podczas karmienia piersią. Gatunki morskie są świetnym dodatkiem do codziennej diety. Twój organizm otrzyma dużo jodu, jeśli ryby będą obecne w nim co najmniej dwa razy w tygodniu. Należy pamiętać, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla rozwoju mózgu dzieci. Liczne badania wykazały, że spożywanie ryb w czasie ciąży i karmienia piersią poprawia rozwój układu nerwowego, a także wzrok.

Tłuszcze

Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko potrzebujecie podczas karmienia piersią tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Tłuszcze trans są najczęściej spotykane w żywności przetworzonej i fast foodach. Bardzo ważne jest, abyś ich unikała. Zamiast tego wybierz oliwę z oliwek lub awokado. Świetnie nadaje się do smarowania kanapek i jako smarowidło. Możesz również wybrać olej rzepakowy i lniany, a także olej z pestek dyni i olej z wiesiołka, które są korzystne dla zdrowia.

Co powinnam pić podczas karmienia piersią?

Codziennie wypijaj co najmniej 22,5 litra płynów. Zazwyczaj karmienie piersią powinno oznaczać, że pijesz co najmniej o litr wody więcej niż wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że Twoje dziecko potrzebuje wypić przynajmniej o litr więcej mleka dziennie niż wcześniej. Upewnij się, że wybierasz mleko niegazowane, o niskiej lub średniej zawartości minerałów.

Możesz również pić napary wodne, np. z mięty, świeżo wyciśniętych owoców, herbaty owocowe, domowe kompoty owocowe, koktajle i napoje mleczne.

Pamiętaj, że Twój organizm będzie potrzebował najwięcej płynów podczas i po karmieniu piersią. Dlatego upewnij się, że zawsze masz pod ręką szklankę wody. Będziesz mogła uzupełnić wodę, kiedy tylko będziesz tego potrzebować.