Niemowlę nie chce spać? 5 sposobów jak ułatwić dziecku zasypianie

Sen malucha bywa płytki i łatwo go zakłócić. Na jego głębokość i jakość ma wpływ wiele czynników, począwszy od rytmu dnia, aż po otoczenie. Gdy niemowlę nie chce spać, możesz wypróbować kilka sposobów, które mogą mu to ułatwić. Pomogą w tym również odpowiednio dobrane akcesoria.

Dzieci różnią się od siebie — niektóre niemowlaki zasypiają z łatwością, inne natomiast mają spore problemy z zapadnięciem w sen, a nawet gdy już zasną, szybko się wybudzają przy najmniejszym hałasie. Jeśli twoje dziecko miewa problemy ze snem, warto wprowadzić do waszej rutyny kilka metod, które mogą diametralnie to zmienić!

#1 Zadbaj o ustalony rytm dnia

W pierwszych miesiącach życia maluchy śpią nieregularnie — dopiero z czasem ustala się rutyna dnia, która wyznacza mniej więcej ramy ich snu. Warto jak najwcześniej spróbować wprowadzać ją w życie malucha. Regularne pory karmienia i zabawy oraz snu mogą sprzyjać łatwiejszemu zasypianiu.

#2 Stwórz odpowiednią atmosferę

Niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na bodźce świetlne i dźwiękowe. Dlatego warto zainwestować w zaciemniające zasłony, które pomogą mu w przespaniu nocy. W pokoju, w którym maluch śpi, światło powinno być delikatne i rozproszone. Dobrze sprawdzi się tutaj lampka nocna dla niemowlaka, w której żarówka jest ukryta, dzięki czemu nie emituje skupionego światła.

#3 Zadbaj o drzemki

Im bardziej maluchy są zmęczone, tym trudniej im zasnąć. Zmęczenie rodzi frustrację, a u niemowlaków często skutkuje to płaczem. Dlatego należy unikać doprowadzania do sytuacji, w których dziecko jest zbyt zmęczone. Jak tego uniknąć? Najlepiej sprawdzi się metoda drzemek. Kilka razy w ciągu dnia — najlepiej po karmieniu — warto spróbować uśpić malucha, dzięki czemu lepiej prześpi on również noc.

#4 Wybierz odpowiedni materac i pościel

Dobrze dobrany materac i pościel dla niemowlaka może poprawić komfort snu dziecka. Zarówno kołderka, jak i materac powinny mieć oddychające wypełnienie, które nie gromadzi roztoczy. Tkaniny poszycia powinny być higieniczne i delikatne, bezpieczne dla wrażliwej skóry malucha. Świetnie sprawdzą się tutaj włókna bambusowe czy bawełniane.

#5 Zadbaj o odpowiednie akcesoria do usypiania

Twoje niemowlę nie może zasnąć? Zafunduj mu odrobinę… hałasu! Maluchy świetnie zasypiają przy tzw. białym szumie, kojarzącym im się z odgłosami w brzuchu mamy. Taki jednostajny szum emituje wiele zabawek zaprojektowanych specjalnie w tym celu. Zafunduj dziecku uroczego misia, który przyjemnie szumi — efekty cię zaskoczą!

Artykuł partnera