Niespokojny sen u noworodka i niemowlęcia - co może być przyczyną?

Zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nic dziwnego więc, że rodzice – zaniepokojeni częstymi nocnymi pobudkami malucha – szukają odpowiedzi na pytanie, czym spowodowany jest niespokojny sen u noworodka lub niemowlęcia.

Noworodek śpi średnio od 16 do nawet 20 godzin na dobę, a niemowlę (około szóstego miesiąca życia) nieco krócej, bo 14-15 godzin na dobę. Tak przynajmniej mówią statystyki. W rzeczywistości często zdarza się, że maluchy budzą się w nocy nawet kilkanaście razy. Jak się okazuje, najczęściej niespokojny sen u noworodka lub niemowlęcia spowodowany jest uczuciem głodu. Spragniony mleka mamy maluszek - zazwyczaj co dwie, trzy godziny - robi sobie przerwę w spaniu na nocne karmienie.

Niemal równie często sen z powiek dziecka spędza pełna, wymagająca pilnej zmiany pieluszka, za ciasny, niewygodny kaftanik, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pokoju, a także niepokój, a co za tym idzie - potrzeba bliskości mamy.

Duży problem małego noska

Dodatkowo, niespokojny sen u noworodka lub niemowlaka bardzo często pojawia się, gdy maluch jest przeziębiony. Dzieci do około szóstego miesiąca życia nie potrafią oddychać ustami. Dlatego nawet niewielka ilość wydzieliny kataralnej, zalegającej w przewodach nosowych, powoduje nie tylko niedrożność małego noska, ale również - bardzo uciążliwe dla malucha problemy z oddychaniem.

Dlatego tak ważne jest, żeby w nocy główka zakatarzonego noworodka lub niemowlaka ułożona była nieco wyżej, niż klatka piersiowa - z jednej strony wsuńmy złożony ręcznik pod materac lub podstawmy pod nóżki łóżeczka dziecka dwie grubsze książki. Dzięki temu prostemu zabiegowi, wydzielina będzie spływać do gardła, nie zatykając nosa.

Skuteczny sposób na walkę z katarem

Jest to oczywiście rozwiązanie połowiczne. W przypadku, gdy maluszka męczy katar i trudno mu oddychać, najważniejsze jest, aby systematycznie i w bezpieczny dla dziecka sposób udrażniać zatkany nos. Ułatwi nam to rekomendowana przez pediatrów i neonatologów tak zwana Metoda 3 Kroków, składająca się z trzech następujących po sobie etapów: rozrzedzania, odciągania i nawilżania.

Podczas rozrzedzania przygotowujemy nos malucha na oczyszczanie, aplikując 2-3 krople soli fizjologicznej do każdej z dziurek nosa dziecka, a następnie przechodzimy do odciągania, czyli usuwania zalegającej wydzieliny przy pomocy aspiratora, podłączonego do domowego odkurzacza. Oczyszczanie Metodą 3 Kroków kończy nawilżanie - ponowna aplikacja 2-3 kropli soli fizjologicznej do otworów nosowych malucha, dzięki której zapobiegniemy wysychaniu oraz uszkodzeniu błony śluzowej nosa podczas infekcji kataralnej.

Wieczorne rytuały na dobry sen

Niezależnie od przyczyny niespokojnego snu u noworodka lub niemowlęcia, warto zadbać o to, aby zapewnić maluchowi jak największy komfort zasypiania. Stopniowo wyciszaj dziecko przed snem - przycisz telewizor, staraj się unikać głośnych rozmów i zbyt energicznej zabawy oraz wprowadź do codziennej rutyny wieczorne rytuały, będące dla malucha sygnałem, że nadszedł czas na sen. Życzymy Tobie i Twojemu dziecku by był on zdrowy, spokojny i dał Wam energię na nowy, nadchodzący dzień.

 

Materiał zewnętrzny