Spacerówka do samolotu

Podróżowanie z dzieckiem jest coraz częstsze. Rodzice chętnie zabierają swoje pociechy na wyprawy samochodem, rowerem czy samolotem. Niektóre loty trwają jednak nawet kilkanaście godzin, więc warto się na taki wyjazd odpowiednio przygotować. Jedną ze spraw, na które warto zwrócić uwagę, jest odpowiedni wózek. Pojawia się zatem pytanie: jaki wybrać i jak go przygotować do transportu?

Na co zwrócić uwagę w kwestii wózka do samolotu?

Na samym początku należy zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują u danego przewoźnika. Ważne jest przede wszystkim to, żeby wózek był możliwy do złożenia. Nie istnieją odgórnie narzucone wymiary, ale nawet spacerówka do samolotu czy gondola powinna dać się złożyć.

Można zabrać ze sobą zarówno spacerówkę lub gondolę (przy dzieciach poniże 6. miesiąca życia, gdyż wtedy nie mogą one korzystać jeszcze z siedziska.  Dodatkowo czasami jest możliwość zabrania ze sobą zapakowanego łóżeczka turystycznego lub nosidełka. Jednak przeważnie na bezpłatną możliwość mogą liczyć rodzice dzieci do 2. Roku życia.

W przypadku starszych nie ma opcji zabrania nawet lekkiego wózka spacerowego. Czasami jednak zdarzy się wyjątek, pod warunkiem, że w samolocie jest wystarczająco miejsca, lub może być konieczność wniesienia dodatkowej opłaty za nadbagaż.

Kiedy należy oddać wózek przed lotem?

Rodzice mogą oddać wózek w dwóch momentach:

  • Podczas odprawy bagaży – wystarczy zostawić złożony wózek przed wejściem do samolotu w miejscu, jakie zostanie wskazane przez personel, albo zabierają wózek ze sobą jako bagaż podręczny. W drugim przypadku chodzi jedynie o spacerówki, które można złożyć do wymiarów bagażu podręcznego. Jeżeli wózek będzie większy lub cięższy, można go przewieźć jedynie w luku bagażowym.
  • Przed wejściem na pokład – większość osób decyduje się na tę opcję, gdyż wózek przydaje się, gdy trzeba jeszcze oczekiwać na boarding. Dzięki temu dziecko ma możliwość przespania się jeszcze przed lotem.

Jak przygotować wózek do lotu?

Jeśli już planujemy gdzieś lecieć z naszymi dziećmi, musimy zadbać nie tylko o nie, ale także o ich wózek. Najłatwiejsze jest skorzystanie z folii stretch. Pozwala ona na owinięcie wszystkich elementów w taki sposób, że nie zostaną one zarysowane w luku bagażowym, podczas rozładunku i załadunku na lotnisku.

Jeśli rodzice często zamierzają latać ze swoimi dziećmi, warto zainwestować w odpowiedni pokrowiec. Można go kupić w niejednym sklepie, który posiada akcesoria dla dzieci. Przeważnie producenci wózków także dają taką możliwość. Jeżeli jednak loty będą dosyć sporadyczne wystarczy sama folia. Jednak decyzja o tym, z czego się skorzysta, zależy już od samych rodziców i ich preferencji.

Dodatkowo, tak samo jak w przypadku innego bagażu, należy wózek odpowiednio oznaczyć, by na lotnisku docelowym nie doszło potem do mylnego odebrania bagażu. Szczególnie jest to ważne, gdy posiadamy popularny model spacerówki czy gondoli. Oznaczenie nie wygląda inaczej niż w przypadku zwykłego bagażu. Wystarczy owinąć stelaż charakterystyczną wstążką, przyczepić breloczek lub karteczkę z imieniem i nazwiskiem.

Od kiedy możemy rozpocząć podróżowanie z dzieckiem?

Ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo naszego dziecka, zanim w ogóle pomyślimy po podróży samolotem. Przede wszystkim należy to odpowiednio zaplanować i poszukać specjalnego wózka dziecięcego, który spełnia kryteria. Ponadto należy sprawdzić, czy przewoźnik w ogóle zgodzi się na lot z niemowlęciem.

W przypadku tanich linii lotniczych nie można latać z dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 7. dnia życia. Jest to związane z bezpieczeństwem pasażera. Podczas lotu zmienia się ciśnienie, a w pierwszym tygodniu układ oddechowy oraz krążenia jest zbyt słabo rozwinięty u dziecka, by mogło sobie poradzić z taką zmianą.

Niektóre podróże będą wymagały wizy lub paszportu, a wtedy potrzeba przynajmniej kilku tygodni, by wyrobić odpowiednie dokumenty.

Przeważnie zaleca się, by nie wybierać się w lotniczą podróż z dzieckiem, które nie ukończyło 3. miesiąca życia. Jeśli jednak jest konieczny lot wcześniej, to rodzicom i dziecku przysługują takie same udogodnienia, jak w przypadku rodzin z maluchami do 2. roku życia. Chodzi tutaj między innymi o zabranie wózka i akcesoriów dla dziecka.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu sprawimy, że podróż będzie prawdziwą przyjemnością dla nas i dla naszego dziecka.

Najlepsze spacerówki do samolotu znajdziesz tutaj: https://markowewozki.pl

Artykuł partnera