Lody - od jakiego wieku wolno je dawać dzieciom?

Lato jest doskonałą porą roku na jedzenie lodów. Przede wszystkim w gorące dni lody dają niesamowita ochłodę, która zamienia się w prawdziwą przyjemność, którą warto się dzielić z najbliższymi. Dobrym przykładem mogą być dzieci. Czy jednak na pewno można podawać dzieciom lody? Od którego roku życia dzieci mogą jeść lody?

Co pediatrzy sądzą o podawaniu lodów dzieciom?

Lekarze są w tej kwestii zgodni, nie ma przeciwwskazań do podawania dzieciom lodów pod warunkiem, że jest to czynione z rozwagą. Występują przypadki, gdy częstowanie dzieci lodami jest nawet wskazane. Lody naturalne mogą być świetną alternatywą dla słodyczy, ponieważ zawierają zdecydowanie mniej cukru od cukierków i czekoladek.

Od kiedy dzieci mogą jeść lody?

W tym przypadku opinie lekarzy są różne, trudno jednak znaleźć lekarza, który zdecydowałby się na częstowanie lodami dziecka poniżej 18 miesiąca życia. Najczęściej uznaje się, że najlepszym momentem na podawanie lodów jest 2 rok życia. Decydują tutaj względy praktyczne oraz ryzyko wystąpienia alergii. Małe dziecko może nie nadążyć z konsumpcją lodów, które mogą się najzwyczajniej roztopić pod wpływem ciepła, natomiast gdy będzie jadło je zbyt szybko może dojść do choroby gardła. Z kolei alergia może wystąpić w przypadku jedzenia lodów przyrządzanych z mleka krowiego.

Jedzenie lodów przez dzieci

Jak często dzieci mogą jeść lody?

Tak jak w przypadku wieku, nie zostały ustalone odgórne normy dotyczące częstotliwości podawania dzieciom lodów. Na logikę dzieci powinny jeść lody w małych ilościach i niezbyt często. Występują jednak przypadki chorób, w których lekarze wręcz polecają kurację lodami. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku niektórych stanów zapalnych migdałków, schorzeń garda, które zostały wywołane paciorkowcem. Nie lubi on wyjątkowo zimna.

Małym dzieciom rekomenduje się podawanie maksymalnie jednej gałki lodów na raz lub jednego loda na patyku w normalnych rozmiarach. Warto pamiętać, że dzieciom z nadwagą, otyłością należy dawać lody w stosunkowo mniejszych ilościach. 

Czy lody mają wartości odżywcze?

Jak się okazuje lody mają wartości odżywcze. Lody mleczne i śmietankowe zawierają witaminę A, B, C, mikroelementy, a także białko i wapń. Z kolei lody owocowe mają świetne zastosowanie w gaszeniu pragnienia.

Warto zadbać o to, by lody były przygotowywane tylko i wyłącznie z naturalnych składników, bez aromatów i sztucznych barwników. Należy je również przechowywać we właściwych warunkach. Należy przestrzegać odpowiedniej temperatury, natomiast opakowania muszą być koniecznie zamknięte. Osoby, które nie mają pewności co do pochodzenia danych lodów powinny zdecydować się na ich samodzielne przygotowanie w domu. 

Lody nie zaszkodzą dziecku, gdy podejdzie się do tematu zdroworozsądkowo. Ponadto lody mogą również sprawić malcowi ogromną frajdę. Należy jednak nauczć dzieci, by nie jadły lodów w całości, a także przestrzegać przed połykaniem dużych kawałków. Nie powinno się podawać lodów dziecku, które jest zgrzane lub ma gorączkę. Trzeba także pamiętać, by nie podawać ciepłego napoju po zjedzeniu przez malca lodów. Może to wywołać szok termiczny.