Karmienie piersią i dylematy młodej mamy

Po urodzeniu dziecka zmienia się nie tylko ciało, ale także psychika kobiety. Od tej chwili jest ona odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za swoje nowo narodzone dziecko. Staje także przed wieloma dylematami i pytaniami, na które stara się znaleźć odpowiedź. Cały jej organizm musi w bardzo krótkim czasie przyzwyczaić się do nowej roli i nieznanych dotąd funkcji. To ogromne wyzwanie, przed którym, mimo wszystko, pragnie stanąć wiele kobiet. Oprócz radości, mogą pojawić się także kryzysy, z którymi przyjdzie się zmierzyć.

Kryzys laktacyjny

Jednym i doskonale znanym przez wiele kobiet problemem jest ten związany z ilością i jakością produkowanego pokarmu. Natura zadbała o to, aby kobieta w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka była w stanie dostarczyć mu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju maleństwa. Jednak aspekt fizyczny to nie wszystko. Niekiedy dyskomfort psychiczny, brak wsparcia rodziny, nieumiejętność odnalezienia się w nowej roli, a tym samym, stres, strach i nerwy mogą skutecznie zaburzyć prawidłową pracę nawet najzdrowszego organizmu. Wówczas młoda mama może mieć problem z przystawianiem dziecka do piersi i nakarmieniem go własnym mlekiem. W tym czasie również dziecko staje się niespokojne, marudne i płaczliwe. A to dodatkowo utrudnia karmienie. W takich kryzysowych sytuacjach alternatywnym rozwiązaniem jest karmienie zastępcze produktami Bebiko - https://www.apteka-melissa.pl/producent/bebiko.html. Nie zastąpią one dziecku najlepszego pokarmu jakim jest mleko mamy, ale pozwolą dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych w czasie, kiedy organizm kobiety będzie się regenerował i przygotowywał do ponownego przystawiania dziecka do piersi.

Rola mamy – wielka odpowiedzialność, stres i nerwy

W czasie ciąży i po porodzie kobieta staje się już nie tylko żoną, partnerką czy współpracownikiem ale przede wszystkim mamą. I w tej nowej roli musi się odnaleźć. Początkowo nie jest to łatwe, jednak szybciej niż się wielu wydaje, wszystko zaczyna nabierać tempa. Kobieta, staje się odpowiedzialna za swoje dziecko i już od pierwszych chwil życia pragnie dla niego jak najlepiej. Ta wielka zmiana całego dotychczasowego życia jest dla wielu przełomem – uczy bowiem pokonywania wielu przeciwności i jeszcze bardziej świadomego działania ukierunkowanego na drugiego człowieka. Jednak wszystkie te aspekty są ogromnym obciążeniem dla organizmu, który niekiedy może się buntować i jego praca zaczyna odbiegać od normy. Młoda mama dla dobra swojego i dziecka powinna znaleźć zatem czas na odpoczynek, regenerację i stopniowy powrót do formy. Dzięki temu już po kilku tygodniach jej ciało i psychika będą w pełni gotowe do podejmowania nowych wyzwań i zmagań w kolejnej, wyjątkowo ważnej roli.

 

Materiał zewnętrzny