Łazienka w stylu skandynawskim

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim cieszą się niesłabnącą popularnością. Prostota i surowość miesza się w nich z ciepłem i elegancją naturalnych materiałów oraz jasną kolorystyką. Takie połączenie sprawia, że design z północy zyskał szerokie grono zwolenników. Jak urządzić łazienkę w tym stylu, aby była ona funkcjonalna i pięknie się prezentowała?

Jasna kolorystyka i drewno

Aranżując łazienkę w stylu skandynawskim, należy postawić na jasną kolorystykę. Przeważać powinna biel i szarość. Barwy te możemy przełamać kolorami pastelowymi i beżami. Ważne jest również zachowanie prostoty i minimalistycznej formy. Nie warto również przesadzać z liczbą dodatków. Pozwoli to na wprowadzenie surowego klimatu.

Ta surowość musi jednak zostać przełamana. W tej roli doskonale sprawdzi się drewno, które może być obecne na podłodze lub w dodatkach. Dzięki niemu pomieszczenie zyska ciepły charakter i będzie przytulne pomimo swej surowości i oszczędności w formie. Co więcej, drewno sprawi, że łazienka nabierze wyrazu. W skandynawskim wnętrzu najlepiej sprawdzą się gatunki, takie jak:

  • buk,
  • jesion,
  • sosna,
  • dąb.

Pamiętajmy jednak o tym, że drewno musi zostać odpowiednio zabezpieczone, aby można je było wykorzystać w łazience. W przeciwnym razie czynniki panujące w tym pomieszczeniu, takie jak wilgoć i podwyższona temperatura, szybko je zniszczą, przez co utraci ono swój blask i estetyczny wygląd.

Kamień i cegła

Naturalny kamień to kolejny materiał, który znajduje zastosowanie w stylu skandynawskim. Wprowadza nieco surowości. Będzie się doskonale prezentował na podłodze oraz ścianach przy prysznicu. Sprawdzi się również jako dodatek, na przykład w postaci kamiennych mydelniczek.

Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, to zamiast kamienia naturalnego możemy zdecydować się na płytki ceramiczne, które go imitują. Dzięki szerokiej ofercie producentów ceramiki z pewnością znajdziemy produkty, które będą nas satysfakcjonowały.

Ściany łazienki urządzonej w stylu skandynawskim można również wykończyć w białej cegle. Jest to naturalny materiał, który charakteryzuje się surową strukturą. Komponuje się zatem doskonale z wnętrzem. Również i cegłę możemy zastąpić płytkami ceramicznymi, które ją imitują.

Minimalistyczne wyposażenie i dodatki oszczędne w formie

W łazience urządzonej w stylu skandynawskim doskonale sprawdzi się kabina prysznicowa typu walk-in. Dzięki niej optycznie zwiększymy dostępną przestrzeń. Co więcej, pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. Zyska również nowoczesny, minimalistyczny wygląd.

Kabina prysznicowa walk-in to nie tylko elegancka i stylowa, ale również praktyczna opcja. W porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem wyposażonym w brodzik jest wygodniejsza w użytkowaniu, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i osób mających trudności w poruszaniu się.

Warto również zadbać o to, aby grzejnik łazienkowy miał minimalistyczną formę. Wówczas będzie pasować do wnętrza. Najlepiej sprawdzi się model o prostej konstrukcji ze smukłymi elementami rurowymi. Także i meble powinny być oszczędne w formie. W przypadku stylu skandynawskiego odpowiednim wyborem będą meble drewniane.

Łazienka to pomieszczenie, które nie tylko powinno być praktyczne, musi również elegancko się prezentować. Każdego dnia spędzamy w nim bowiem sporą ilość czasu. Warto zatem zadbać o to, aby styl, w którym ją urządzamy, odzwierciedlał nasze upodobania. Skandynawski design to opcja, która łączy w sobie surowość i przytulność. Trafia zatem w gusta wielu inwestorów.

 

Materiał zewnętrzny