Sprawdzony fotelik rwf obrotowy

Proces wyboru fotelika samochodowego dla dziecka nigdy nie jest czymś łatwym. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych modeli, montowanych w samochodach na różne sposoby, przeznaczonych dla dzieci z różnych kategorii wiekowych. Bardzo łatwo jest się w tym wszystkim pogubić.

Jeśli jesteś na etapie wybierania fotelika dla dziecka, to z pewnością spotkałeś się z pojęciami fotelik rwf czy fotelik fwf. Co charakteryzuje tego typu foteliki i czemu rwf jest lepszy?

Fotelik rwf – co to znaczy?

Fotelik rwf to innymi słowy fotelik montowany w samochodzie tyłem do kierunku jazdy. Oprócz fotelików rwf w sklepach można znaleźć również foteliki fwf, czyli foteliki montowane przodem do kierunku jazdy oraz foteliki, które można zamontować w samochodzie na dwa sposoby – przodem lub tyłem do kierunku jazdy w zależności od preferencji.

Do fotelików rwf zalicza się między innymi foteliki dla niemowlaków z kategorii wagowej 0-13 kg. Takie foteliki mogą być zamontowane w samochodzie wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, nie istnieją modele z tej kategorii wagowej montowane przodem. Oprócz tego na rynku jest coraz więcej fotelików rwf przeznaczonych dla dzieci, które wyrosły z nosidełka.

Oprócz standardowych fotelików rwf w ofercie sklepów znajdują się również foteliki rwf obrotowe. Taki fotelik można obrócić podczas wkładania lub wyjmowania dziecka z fotelika, dzięki czemu sama ta czynność przebiega dużo sprawniej i jest łatwiejsza dla rodzica.

Do kiedy dziecko może jeździć tyłem do kierunku jazdy?

Obecnie zaleca się, żeby dziecko jeździło tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe. W sklepach z fotelikami bez problemu można znaleźć foteliki rwf w kategorii wagowej 9-18 kg, a nawet 9-25 kg, co oznacza, że dziecko może jeździć tyłem do kierunku jazdy nawet do 5 czy 6 roku życia.

Dlaczego zaleca się jak najdłuższą jazdę tyłem do kierunku jazdy?

Zgodnie z najświeższymi badaniami jazda tyłem do kierunku jazdy jest dla dziecka znacznie bezpieczniejsza niż jazda przodem. Wynika to głównie z faktu, że ciało dziecka ma inne proporcje niż ciało dorosłego człowieka i jego głowa jest stosunkowo duża w porównaniu z resztą ciała.

W przypadku dorosłego człowieka stosunek masy głowy do reszty ciała wynosi ok. 6%, w przypadku rocznego dziecka jest to około 25%.

Z tego względu jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, a dziecko będzie jechać w samochodzie przodem do kierunku jazdy, to w momencie uderzenia, jego głowa gwałtownie poleci do przodu, co może spowodować poważne uszkodzenia kręgów szyjnych.  

Jeżeli dziecko siedzi w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, to w momencie czołowego zderzenia, jego głowa zostanie dociśnięta do fotelika, a sam kręgosłup nie ucierpi.

Czy dziecku nie będzie niewygodnie w foteliku rwf?

Dużo osób nie chce zainwestować w fotelik rwf, gdyż obawia się, że dziecku będzie w takim foteliku niewygodnie, głównie z uwagi na ograniczoną przestrzeń na nogi. O ile w przypadku rocznego dziecka nikt o tym nie myśli, o tyle w przypadku kilkulatka rodzice coraz częściej mają tego typu wątpliwości. Czy rzeczywiście dzieciom może być ciasno i niewygodnie?

Nic bardziej mylnego. Ilość pozostawionego miejsca na nogi jest wystarczająca i dziecko nie powinno mieć żadnego problemu, żeby przybrać wygodną pozycję. Dodatkowo w przypadku długich tras możliwość oparcia nóg o siedzenie kanapy może być dla dzieci bardzo wygodna i uratować ich od drętwienia nóg, których mogłyby doświadczyć siedząc przodem do kierunku jazdy ze zwisającymi nogami.

Czy foteliki rwf mają jakieś wady?

Foteliki rwf mają przede wszystkim dużo zalet, ale jest również jedna, dość istotna wada dla wielu osób. Tą wadą jest cena fotelika. Nie da się ukryć, że foteliki rwf są z reguły sporo droższe niż foteliki montowane przodem do kierunku jazdy.

Nie da się ukryć, że najlepszym wyborem dla dziecka jest fotelik rwf. Jeśli taki wydatek mieści się w budżecie rodziców, to nie ma co się zastanawiać. Jeśli natomiast budżet na fotelik jest nieco mniejszy, to też nie powinien być powód do zmartwień.

W dobrym sklepie z fotelikami specjaliści z pewnością dobiorą fotelik montowany przodem do kierunku jazdy, który będzie oferował bardzo dobry poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie będzie nieco tańszy niż fotelik rwf.

Więcej znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl

Artykuł partnera