Metoda Montessori w domu i przedszkolu

Dziecko już od pierwszych miesięcy życia błyskawicznie się rozwija i poznaje otaczający je świat. Właśnie dlatego należy jak najbardziej świadomie wykorzystywać sposoby edukacji dostosowane do jego wieku i możliwości percepcyjnych. Jedną z coraz bardziej popularnych metod jest metoda Montessori, opracowana ponad 100 lat temu przez włoską lekarkę, Marię Montessori.

Podstawowe założenia metody Montessori

Metoda Montessori została opracowana po wieloletniej pracy z dziećmi, zarówno upośledzonymi umysłowo, jak i w pełni zdrowymi. Jest oparta na obserwacji zachowań małych pacjentów - ich rozwoju, zainteresowań i indywidualnych możliwości. Główne założenia tej metody, to przede wszystkim:

  • zapewnienie dziecku uczucia bezpieczeństwa

  • duży nacisk na samodzielność

  • zdobywanie wiedzy i umiejętności we własnym tempie

  • rozwijanie talentów i zagadnień interesujących dane dziecko

  • stworzenie przestrzeni przyjaznej maluchowi

  • coraz rzadsza ingerencja rodzica - nauczyciela

  • tworzenie grup integracyjnych – dla dzieci zdrowych oraz z niepełnosprawnością ruchową

Metoda Montessori najczęściej wykorzystywana jest w przedszkolach i szkołach podstawowych. Niekiedy jej założenia są stosowane także w szkołach podstawowych, jednak nie jest to zbyt popularna praktyka.

Metoda Montessori, a tradycyjne wychowanie

Mimo rosnącej popularności i wieloletniej tradycji, metoda Montessori budzi niepokój rodziców. I choć doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każde dziecko rozwija się w swoimi własnym tempie i ma własne zainteresowania, to obawiają się oni zetknięcia dziecka z dalszym etapem edukacji szkolnej. Tam bowiem dziecko będzie musiało dostosować się do trybu i poziomu pracy całej grupy oraz będzie musiało uczestniczyć w zajęciach zarówno tych, które je interesują, jak i tych, które nie wzbudzają w nim aż tak wielkiego entuzjazmu. Jednak te różnice w poziomie edukacji można wyrównać ćwicząc z dzieckiem w domu zadania z tych dziedzin, które sprawiają mu trudność. Należy jednak pamiętać, by nie zmuszać małego dziecka do zbyt intensywnej, długiej i ciągłej nauki, bo to może je jeszcze bardziej zniechęcić i utrudnić kolejne postępy rozwojowe. Zarówno w tradycyjnym wychowaniu, jak i w tym związanym z metodą Montessori (https://blog-juniorangin.pl/w-drodze-ku-samodzielnosci-poznaj-i-wyprobuj-kilka-aktywnosci-montessori/), najważniejszy jest szacunek do dziecka, wiara w jego możliwości i wspieranie go na każdym kroku. Nawet, gdy popełnia błędy i nie wie, jak je naprawić.

Dziecko, które od najmłodszych lat ma poczucie bezpieczeństwa, jest kochane, szanowane, motywowane i ma możliwość swobodnego rozwoju dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości, szybciej staje się świadome i samodzielne. Śmielej podejmuje także nowe wyzwania i próbuje zdobywać nową wiedzę i umiejętności, które są dla niego ważne. Takie dziecko potrafi też rozwijać swoje zainteresowania, nie potrzebując przy tym uwagi i udziału osób trzecich.

 

Materiał zewnętrzny